Montaż paneli fotowoltaicznych – usytuowanie, kierunek, kąt

31 stycznia, 2019

Montaż paneli fotowoltaicznych – usytuowanie, kierunek, kąt

Właściwy sposób montażu paneli fotowoltaicznych i ich usytuowanie w znacznym stopniu wpływają na wydajność instalacji i ściśle z nią powiązaną opłacalność całego przedsięwzięcia. Warto więc przyjrzeć się tym aspektom inwestycji szczególnie uważnie.

 
 

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie czy ponad nim?

Panele fotowoltaiczne można montować zarówno na specjalnych konstrukcjach ustawionych na gruncie, jak i na dachach czy elewacjach budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Aby instalacja osiągnęła maksymalną wydajność, konieczny jest montaż paneli fotowoltaicznych w miejscu niezacienionym i w optymalnej pozycji. Spełnienie tych warunków w przypadku umiejscowienia paneli na gruncie bywa dość trudne (nierzadko okazuje się, że działka wokół budynku jest zbyt mała lub ciężko znaleźć na niej dużą i niezacienioną powierzchnię pod panele fotowoltaiczne). Dlatego najczęściej montaż paneli fotowoltaicznych ma miejsce na dachu lub elewacji różnego rodzaju obiektów.

 
 

W montażu paneli – liczy się kierunek i kąt nachylenia

Panele fotowoltaiczne powinny być skierowane na południe i nachylone pod kątem 30-40° do poziomu. Im większe jest odchylenie od tej pozycji, tym mniej jest wytwarzanej energii. Uzyskanie energii na poziomie stanowiącym 90-95% maksimum możliwe jest jednak również przy usytuowaniu panelu na południowy wschód lub południowy zachód i pod kątem w granicach 25-55°. Około 80-90% energii możliwej do uzyskania przy optymalnym ustawieniu można będzie otrzymać, gdy panele skierowane zostaną na wschód lub zachód, a ich nachylenie wyniesie 25-40°. W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na stałe, bez wykorzystania trackerów (czyli wsporników z automatycznie sterowanymi mechanizmami, które poruszają panelami tak, by podążały one za słońcem w ciągu dnia), należy wziąć pod uwagę także to, czy zapotrzebowanie na energię jest większe po południu (panele powinny być wówczas zwrócone na południowy zachód) czy może przed południem (wtedy na południowy wschód).

 
 

Panele fotowoltaiczne to czysta, bezpieczne dla środowiska i bardzo opłacalna energia.

 
 

Byle nie na północ - w Polsce to po prostu bezcelowe

Najmniej korzystnym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych skierowanych na północ (wówczas realizacja inwestycji w szerokości geograficznej, w jakiej znajduje się Polska, jest właściwie bezcelowa). Problemem jest także, gdy panele muszą być skierowane na wschód, a zapotrzebowanie na energię jest większe po południu. W takiej sytuacji promienie słońca padają na powierzchnię ogniw pod niewłaściwym kątem, a instalacja nie może uzyskać maksymalnej mocy. Zakładaną moc można w tym przypadku otrzymać tylko poprzez zwiększenie liczby paneli, jednak wówczas podnosi to koszt inwestycji i zasadne jest pytanie o opłacalność takiego przedsięwzięcia.

 
 

Zacienienie i połączenie szeregowe paneli fotowoltaicznych

Szeregowo połączone panele fotowoltaiczne powinny być ustawione pod tym samym kątem nachylenia i w tym samym kierunku. Jeśli tak nie jest, może dochodzić do utraty mocy wywołanej zróżnicowaną ekspozycją na światło. Problem stanowi także zacienienie paneli fotowoltaicznych. W przypadku zasłonięcia nawet niewielkiego fragmentu pojedynczego ogniwa, połączone z nim inne ogniwa wytwarzają mniej energii. Dobrym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie optymalizatorów mocy. To indywidualne, elektryczne przetworniki, których zadaniem jest maksymalizacja energii pochodzącej z każdego z modułów. Połączenie optymalizatora mocy i panelu fotowoltaicznego sprawia, że ten ostatni staje się modułem inteligentnym, a odbiorca zyskuje m.in. ciągły dostęp do informacji o mocy poszczególnych modułów.
Podejmując decyzję o umiejscowieniu paneli fotowoltaicznych, należy zwrócić uwagę na znajdujące się w pobliżu słupy, maszty czy przewody elektryczne, które mogą rzucać cień na instalację fotowoltaiczną. Rozwiązaniem w tym przypadku są stosowane przez producentów paneli diody bocznikujące, które wyłączają zasłonięte ogniwa tak, by te nie zakłócały pracy pozostałych. Prąd przepływa wówczas nie przez pas połączonych ze sobą ogniw, a poprzez taką właśnie diodę.

 
 

Panele fotowoltaiczne – oszczędność dla portfela i środowiska

W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych ich usytuowanie oraz kierunek mają ogromne znaczenie dla funkcjonalności i opłacalności całego przedsięwzięcia. Warto bliżej przyjrzeć się tym aspektom, nim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie z zakresu energii słonecznej. Nie ulega jednak wątpliwości, że w obliczu rosnących cen energii elektrycznej, inwestowanie w alternatywne źródła energii jest i będzie opłacalne i może przynieść znaczące oszczędności zarówno indywidulanym odbiorcom, jak i firmom czy organizacjom użytku publicznego. Nie mniej ważną sprawą w sytuacji, gdy Polska boryka się z niemal wszechobecnym już smogiem jest fakt, że instalacje fotowoltaiczne dostarczają energii czystej i bezpiecznej dla środowiska. Kierując się więc ekonomią i ekologią, inwestujmy w odnawialne źródła energii.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram