Fotowoltaika dla domu – 5 powodów, dla których warto zainwestować w energię słoneczną

11 sierpnia, 2020

Fotowoltaika dla domu to prawdziwie „gorący temat”. Wiele mówi się o tym w mediach, a programy dopłat mają zachęcać do inwestycji. Najpewniej znasz niejedną osobę, która już korzysta z energii słonecznej lub planuje inwestycję w zakup paneli. Zastanawiasz się, czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie i Twojej rodziny? Sprawdź, jakie korzyści może Ci przynieść instalacja fotowoltaiczna – przedstawiamy 5 głównych korzyści z inwestycji.

Instalacje PV są wydajne i niezawodne

Być może jeszcze pamiętasz czasy, w których fotowoltaika był „nowinką”. Wówczas sporo mówiło się przede wszystkim o wysokich kosztach zakupu i montażu paneli oraz ich niezadowalającej wydajności. Dziś to przeszłość. Obecnie technologia fotowoltaiczna jest niezwykle dopracowana, co skutkuje wysoką wydajnością paneli. Nawet niewielka instalacja jest w stanie w większości pokryć zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego. Dzięki rozpowszechnieniu fotowoltaiki zakup paneli jest również znacznie tańszy.

fotowoltaika-dla-domu

Co więcej, współczesne instalacje PV są bardzo trwałe i praktycznie niezawodne. Większość z nich jest objęta gwarancją producenta trwającą od 12 do nawet 25 lat. W połączeniu z niższymi cenami zakupu oznacza to ogromne oszczędności – obecnie koszt paneli fotowoltaicznych dla domu może się bowiem zwrócić nawet po 6 latach. Wpływa to również na wygodę użytkowania – panele są bezobsługowe i bezawaryjne, dlatego nie trzeba się martwić ich konserwacją czy naprawami.

Fotowoltaika dla domu to niższe rachunki za prąd

Jeśli wysokość rachunków za prąd coraz bardziej Cię zaskakuje, fotowoltaika w domu może być doskonałym rozwiązaniem. Nowoczesne instalacje mogą pracować przez cały rok, dzięki czemu są opłacalne nawet w naszym klimacie. Ponadto podpisanie umowy prosumenckiej z dostawcą energii pozwala na swoiste „magazynowanie” nadwyżek wyprodukowanego prądu i odbieranie ich wówczas, gdy zapotrzebowanie przewyższa możliwości produkcyjne paneli. Dzięki temu instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego może pomóc w obniżeniu rachunków nawet o 90%. To z kolei daje Ci więcej pieniędzy na potrzeby rodziny.

Tym samym zwrot inwestycji uzyskiwany jest po 6 – 10 latach. Warto jednak pamiętać, że konkretne liczby zależą od:

  • rozmiaru instalacji,
  • miejsca montażu,
  • zastosowanych paneli i osprzętu,
  • schematów zużycia energii – im większe zużycie w ciągu dnia, tym wyższa opłacalność instalacji
  • sposobu montażu – profesjonalny montaż to gwarancja sprawności i szybszego zwrotu inwestycji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat lub poznać dokładny koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu, skontaktuj się z naszą firmą. Chętnie przygotujemy dla Ciebie szczegółową wycenę!

Instalacje fotowoltaiczne to niezależność od dostawcy energii i zmian cen

fotowoltaika-dla-domu

Ceny dostaw energii są coraz wyższe i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się odwrócić. Wręcz przeciwnie – jest niemal pewne, że nadal będą rosły. Fotowoltaika w domu jednorodzinnym to w zasadzie jedyny sposób na to, by zabezpieczyć się przed podwyżkami. Odpowiednio dobrana i skonstruowana instalacja pokryje niemal całe zapotrzebowanie budynku na energię, a Ty będziesz mógł zapomnieć o stresie związanym z podwyżkami.

Niezależność energetyczna oznacza również spokój na wypadek awarii lub spowodowanych innymi czynnikami przerw w dostawie prądu. Dzięki panelom Twoje urządzenia i instalacje (np. ogrzewania, CWU, oświetlenie) mogą nadal pracować niezależnie od problemów dostawcy.

Systemy PV zwiększają wartość nieruchomości

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego to spory wydatek, jednak należy pamiętać, że jest to przede wszystkim inwestycja, która następnie przynosi realne korzyści finansowe. Odczujesz je od razu, płacąc dużo niższe rachunki za prąd lub obniżając je wręcz do zera. A jeśli zdecydujesz się sprzedać dom, będziesz mógł uzyskać za niego wyższą cenę!  Wszystko dlatego, że instalacja fotowoltaiczna zwiększa wartość nieruchomości, nawet jeśli ma już kilka czy kilkanaście lat. To dlatego, że zachowuje sprawność bardzo długo – nawet przez kilka dekad – z niewielkim uszczerbkiem na wydajności. Z  tego powodu przy sprzedaży domu można z powodzeniem doliczyć do ceny wartość paneli.

Istnieje wiele dofinansowań na domową fotowoltaikę

Obecna sytuacja bardzo sprzyja inwestycji w fotowoltaikę. Jeśli cena paneli wydaje Ci się za wysoka, możesz skorzystać z dofinansowania. Wiąże się to z koniecznością przebrnięcia przez pewne formalności, jednak pozwala uzyskać:

  • korzystną pożyczkę pozwalającą na pokrycie 85 – 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji,
  • bezzwrotną dotację.

Program „Mój Prąd” Pozwala na uzyskanie nawet  5 tys. zł na zakup i montaż instalacji PV. Dostępne są również programy samorządowe i wojewódzkie oferujące różne formy wsparcia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Chętnie przedstawimy Ci dostępne formy finansowania oraz pomożemy uzyskać pożyczkę lub dotację!

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram