Ogrzewanie pompą ciepła – czy się opłaca?

14 września, 2023

Wybór najkorzystniejszego systemu ogrzewania nie jest prosty i to niezależnie od tego, czy posiadamy już ogrzewanie domu, czy też jesteśmy dopiero na etapie jego planowania. Podjęcia decyzji nie ułatwia fakt, że na rynku znajdziemy bogactwo różnych dostępnych metod ogrzewania, począwszy od tradycyjnych pieców węglowych, poprzez kotły olejowe, aż po gaz oraz pompy ciepła. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się od pewnego czasu te ostatnie opcje, które spełniają aktualne wytyczne dotyczące budownictwa oraz oferują szereg różnych form dofinansowania.

Ogrzewanie pompą ciepła a korzystanie z konwencjonalnych źródeł ciepła

Zrozumienie mechanizmu działania pompy ciepła jest kluczowe, by móc lepiej rozeznać się w kwestii jej opłacalności, zwłaszcza biorąc pod uwagę spore zawirowania w sektorze energetycznym w ostatnim czasie (m.in. wzrost cen opału spowodowany wojną za wschodnią granicą). Pompy ciepła są zasilane za pomocą energii elektrycznej, która nie jest bezpośrednio przetwarzana na energię cieplną, a jedynie służy do zasilania mechanizmu, który odpowiada za generowanie większych ilości ciepła z gruntu, powietrza lub wody. Przyjmuje się, że przy dobrych założeniach za 1 kW energii elektrycznej jesteśmy bowiem w stanie uzyskać nawet do 5 kW energii cieplnej.

A jak to wygląda w przypadku konwencjonalnych źródeł ciepła? Otóż w przypadku kotłów na ekogroszek lub gaz ciepło uzyskiwane jest dopiero w procesie spalania paliwa, od którego cen jesteśmy już niestety mocno uzależnieni. Decydując się na pompę ciepła, omijamy ten problem, zwłaszcza jeśli pompa jest zasilana z instalacji fotowoltaicznej, co również jest możliwe.

Opłacalność pomp ciepła do ogrzewania domu

Zgodnie z Rządową Tarczą Solidarnościową wszystkie osoby budujące dom jednorodzinnych i korzystające z grup taryfowych G mają w 2023 roku zamrożone ceny energii elektrycznej na poziomie cen z ubiegłego roku. Istnieje tu jednak pewne ograniczenie – zamrożenie jest dostępne wyłącznie do 2 000 kWh lub 2 600/3 000 kWh przy spełnieniu określonych warunków (m.in. posiadanie Karty Dużej Rodziny). Jest to dobra informacja, ale niestety nie dla osób korzystających z pomp ciepła, ponieważ bez stosowania fotowoltaiki taki limit można wyczerpać nawet w ciągu zaledwie 2 miesięcy.

Co to oznacza? W praktyce klienci są dziś coraz mocniej zachęcani do łączenia dwóch rozwiązań – instalacji pompy ciepła oraz fotowoltaiki, co pozwala na uzyskanie bardzo korzystnych cen ogrzewania na tle kotłów gazowych. Dla przykładu, łączny koszt ogrzewania wg przewidywanych stawek w 2023 roku dla domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2 i zużyciu energii na poziomie 1,48 mWh wynosi około 2 960 zł. Równocześnie pompa ciepła zainstalowana w tym samym budynku generuje zużycie energii na poziomie 4 mWh, co przekłada się na koszt na poziomie około 2 772 zł. Na pierwszy rzut oka różnice te nie są zbyt duże, jednak w perspektywie długoterminowej połączenie pomp ciepła z fotowoltaiką pozwala na zwiększenie opłacalności tych pierwszych.

Jak podwyższyć opłacalność pomp ciepła do ogrzewania domu poprzez instalację fotowoltaiki?

Biorąc pod uwagę fakt, że trend wzrostu cen energii elektrycznej (pomimo ich zamrożenia w 2023 roku) prawdopodobnie będzie utrzymywał się w kolejnych latach, inwestycja w fotowoltaikę to znakomity sposób na uniezależnienie się od sytuacji na rynku. To jednak nie wszystko – im bardziej dynamiczny będzie wzrost cen energii w dalszej przyszłości, tym szybszego zwrotu z inwestycji mogą spodziewać się osoby decydujące się na fotowoltaikę. 

Ci, którzy już wybrali połączenie instalacji pomp ciepła z fotowoltaiką, zgodnie potwierdzają, że ten krok zapewnił im spory komfort psychiczny i uwalnił od ciągłego śledzenia zmian cen energii. Co równie istotne, wybierając odpowiednie instalacje w zależności od potrzeb, możemy obniżyć nie tylko koszty ogrzewania pompą ciepła, ale także samo zużycie prądu w gospodarstwie domowym, co stanowi dodatkową korzyść.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram