Program Czyste Powietrze - kiedy rusza, jak skorzystać i gdzie złożyć wniosek?

6 grudnia, 2018

Od kilku lat coraz więcej mówi się na temat smogu, otaczającego polskie miasta wraz z nadejściem jesieni. Czas przestać się truć! Dym wydobywający się z kominów zawiera szkodliwy dla organizmu pył oraz inne zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do rozwoju nowotworów.

Odpowiedzią na smog jest Czyste Powietrze – rządowy program, polegający na dofinansowaniu do instalacji odnawialnych źródeł energii (w tym dofinansowaniu do fotowoltaiki) oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Jak i do kiedy można składać wnioski o dofinansowanie? Kto może skorzystać z programu?

Nie pozwól zatruwać swojego organizmu

Zanieczyszczenia powietrza mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, a nawet życie. Czy wiesz, że tylko w Polsce, w wyniku chorób wywołanych smogiem oraz innymi zanieczyszczeniami powietrza, rocznie umiera ok. 45 000 osób?

 

Smog nad miastem - widoczne wysokie budynki oraz kominy, z których wydobywają się zanieczyszczenia.
Używanie starych pieców grzewczych, palenie nieodpowiednim opałem oraz za duża emisja spalin samochodowych - to najczęstsze przyczyny smogu w Polsce.

 

Wdychanie zanieczyszczonego tlenu może powodować także:

 • zaburzenia prawidłowej pracy wątroby,
 • alergie,
 • niedokrwienie i nieprawidłową pracę serca,
 • choroby płuc,
 • częste bóle głowy.

Program Czyste Powietrze - odpowiedź na smog

Spalanie paliw stałych w piecach i kotłach domowych, ogrzewanie domów poprzez palenie odpadów (głównie plastiku), spalanie paliw płynnych w silnikach samochodowych, różnego typu procesy przemysłowe – to wszystko wpływa negatywnie na klimat i środowisko. Dlatego powstał Program Czyste Powietrze. To rządowy pomysł na walkę ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza, które wpływają na zdrowie i życie każdego z nas.

Program skierowany jest do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami istniejących już domów jednorodzinnych. Z dofinansowania mogą także skorzystać osoby posiadające zgodę na rozpoczęcie budowy domu.

Wymień swój stary piec na nowy

Rząd postanowił ruszyć z pomocą środowisku, zachęcając do wymiany źródeł ciepła. Program Czyste Powietrze ma pomóc w likwidacji starej generacji pieców, opalanych przede wszystkim paliwami stałymi. Osoby biorące udział w programie otrzymają możliwość zastąpienia ich nowocześniejszymi, ekologicznymi rozwiązaniami. Dotację można otrzymać na cały szereg działań związanych zarówno z samą wymianą źródeł ciepła, jak i poszczególnymi krokami poprzedzającymi przystąpienie do programu.

Na jakie działania można uzyskać dofinansowanie?

 • Audyt energetyczny budynku, który należy wykonać przed zrealizowaniem działań zawartych w programie.
 • Dokumentację projektową związaną z modernizacją lub całkowitą przebudową dachu oraz jego dociepleniem.
 • Dokumentację projektową dotyczącą modernizacji instalacji wewnętrznych, a także wymiany źródeł ciepła w domu.
 • Ekspertyzę ornitologiczną i chiropterologiczną.
 • Docieplenie przegród budowlanych.
 • Wymianę źródeł ciepła niespełniających norm, czyli głównie pieców i kotłów na paliwa stałe na ogrzewanie ekologiczne, które nie powoduje nadmiernych zanieczyszczeń powietrza.
 • System ogrzewania elektrycznego.
 • Zakup oraz montaż m.in. odnawialnych źródeł energii – dopłata do fotowoltaiki, kolektorów słonecznych i pomp ciepła (w tym pomp powietrznych i odbierających ciepło z wody lub gruntu), spełniających wymagania Programu Czyste Powietrze.
 • Wymianę drzwi wejściowych i balkonowych, okien klasycznych i połaciowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych, bram garażowych oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
 • Modernizację lub montaż centralnego ogrzewania w domu oraz podłączenie ciepłej wody użytkowej.
 • Kotły na paliwo stałe (węgiel i biomasę), wyposażone w system odprowadzania spalin oraz kotły gazowe kondensacyjne i olejowe.
 • W przypadku podłączenia nowego źródła – przyłącza i instalacja wewnętrzna gazowa lub olejowa.
 • Docieplanie budynków.

Dofinansowanie w ramach Programu Czyste Powietrze - na jaką dotację możesz liczyć?

103 mld zł – taki budżet został przeznaczony do wykorzystania do końca 2029 roku na dofinansowanie do wymiany lub zakupu oraz montażu fotowoltaiki, pomp oraz pozostałych źródeł ciepła, pozwalających efektywnie zarządzać energią.

Program zakłada m.in. dotację do fotowoltaiki dla osób fizycznych w wysokości nawet 53 tys. zł. Jeśli koszty realizacji będą przekraczać tę kwotę – dodatkowe dofinansowanie będzie udzielane w formie pożyczki. Minimalny koszt projektu, który może być doinwestowany to 7 tys. zł. Kwota dofinansowania jest zależna od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Szczegółowy wykaz dotacji i pożyczek dostępny jest na stronach WFOŚiGW.

Co należy zrobić, aby uzyskać dofinansowanie?

Przede wszystkim należy wypełnić wniosek, umożliwiający uzyskanie dofinansowania. Wszystkie pożyczki oraz dotacje są dysponowane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na terenie 16 województw i to właśnie tutaj należy złożyć wypełniony przez siebie wniosek.

Instalacja fotowoltaiczna znajdująca się na dachu budynku
Odnawialne źródła energii to nieinwazyjny dla środowiska sposób na to, by pozyskać energię do domu. Weź udział w programie Czyste Powietrze i uzyskaj m.in. dofinansowanie do fotowoltaiki.

 

Aby uzyskać dofinansowanie, należy spełniać określone warunki. Co musisz zrobić, by uzyskać dotację?

 1. Na samym początku drogi po m.in. dotację do fotowoltaiki dla osób fizycznych, musisz sprawdzić stan budynku i przeprowadzić jego audyt energetyczny. Trzeba go wykonać przed realizacją całego przedsięwzięcia.
 2. Kolejnym krokiem jest wypełnienie wniosku wraz z załącznikami, dostępnymi na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pamiętaj, aby dostarczyć do ośrodka niezbędne dokumenty, w tym potwierdzające dochód.
 3. Jeśli wniosek będzie złożony prawidłowo – odbędzie się wizytacja WFOŚiGW. Zadaniem przedstawiciela tego organu będzie sprawdzenie, czy stan rzeczywisty budynku jest zgodny z tym, co podano podczas ubiegania się dotację. Gdy WFOŚiGW pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek – zostanie przygotowana umowa o dofinansowanie.
 4. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o płatności. Dzięki niemu uzyskasz środki, które będą wypłacane w kilku transzach.
 5. Jeśli realizacja programu będzie zmierzać ku końcowi – odbędzie się wizyta przedstawiciela WFOŚiGW. Zadaniem spotkania będzie potwierdzenie, czy rzeczywiście wykorzystano budżet w odpowiednim celu, czyli np. czy dokonano prawidłowej instalacji fotowoltaiki. Pełne rozliczenie w ramach programu nastąpi po końcowej, pozytywnej weryfikacji przedstawiciela WFOŚiGW.

Kiedy rusza Program Czyste Powietrze?

Realizacja Programu zapewniającego m.in. dofinansowanie do pompy ciepła i fotowoltaiki obejmować będzie lata 2018 – 2029. Dotyczy wszystkich umów, które zostaną podpisane do końca 2027 r. Według Programu prace objęte umową Czyste Powietrze powinny być zakończone do 30.06.2029 r. Nabór prowadzony jest na bieżąco, w związku z czym w każdej chwili można wypełnić wniosek i zgłosić się do udziału w programie.

Pamiętaj o tym, że każdy z nas ma wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Kompleksowy Program Czyste Powietrze pozwoli Ci zainwestować w nowoczesny kocioł, podłączyć się do sieci ciepłowniczej czy ogrzewać swój dom ekologiczną instalacją fotowoltaiczną. Złóż wniosek do właściwego WFOŚiGW i skorzystaj z Programu, który pomaga naszemu środowisku.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram