Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

25 lipca, 2020

Zastanawiasz się nad montażem paneli słonecznych na swoim dachu? Być może udało Ci się już zrobić wstępny rekonesans i… cena fotowoltaiki wydaje Ci się dość wysoka. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Dowiedz się, od czego zależy koszt instalacji fotowoltaicznej oraz – co najważniejsze – jak szybko możesz oczekiwać zysków.

Koszt instalacji fotowoltaicznej – czy to się opłaca?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że cena instalacji fotowoltaicznej jest wysoka. Jednak zanim odrzuci się pomysł inwestowania w panele słoneczne, warto się przyjrzeć wymiernym korzyściom finansowym, na które może liczyć każde gospodarstwo domowe.

Nie tylko korzyści dla środowiska naturalnego

Opłacalność fotowoltaiki - Ekoprime
Czy fotowoltaika się opłaca?

Choć o odnawialnych źródłach energii mówi się bardzo często wyłącznie w kontekście korzyści dla środowiska naturalnego, z punktu widzenia inwestora kluczowe są zyski finansowe. Są one bardzo znaczące, ponieważ:

  • panele fotowoltaiczne produkują darmowy prąd, który może zaspokoić większość zapotrzebowania energetycznego budynku,
  • odpowiednio zaprojektowana instalacja PV może produkować również nadwyżki energii – te w przypadku mikroinstalacji (do 50 kWp) zmagazynuje zakład energetyczny, a następnie rozliczy w ramach net-meteringu, oddając 0,7 lub 0,8 kWh za każdą wysłaną do sieci 1 kWh,
  • czas działania instalacji fotowoltaicznej jest szacowany na 20-25 lat, a praca prawidłowo zainstalowanego systemu jest bezawaryjna i bezobsługowa.

Dlatego w gospodarstwach domowych, rolnych czy w firmach rachunki za prąd mogą zmniejszyć się nawet o 90%.

Niezależność od podwyżek cen prądu

Myśląc o korzyściach płynących z montażu fotowoltaiki, nie można też zapominać o tym, że ceny prądu z sieci stopniowo wzrastają. W kolejnych latach można się więc spodziewać podwyżek. Oparcie zasilania budynku prądem z własnego źródła pozwala się uniezależnić od gwałtownego wzrostu kosztów. Oznacza też większą przewidywalność wydatków.

Cena fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego – od czego zależy? 

Korzyści finansowe z montażu paneli słonecznych są długofalowe. Mimo to, na początku inwestora czeka określony wydatek. Jaki? Nie da się jednoznacznie wskazać, jaki będzie koszt instalacji fotowoltaicznej. Jest on uzależniony przede wszystkim od:

  • zapotrzebowania energetycznego budynku, a co za tym idzie – mocy instalacji,
  • miejsca montażu paneli słonecznych,
  • jakości wybranych komponentów – a więc samych paneli oraz inwertera.

Cena paneli fotowoltaicznych a rozmiar instalacji 

Rozmiar instalacji jest czynnikiem kluczowym dla tego, jak będzie się kształtował ostateczny koszt fotowoltaiki. Im większą moc będą miały panele słoneczne, tym wyższe wydatki. Inna będzie więc cena instalacji fotowoltaicznej 6 kW, a inna takiej, która ma 3 kW. Szacunkowo trzeba liczyć, że cena instalacji fotowoltaicznej wyniesie min. 5-6 tys. zł za każdy kW. Jednak z ostatecznymi szacunkami należy poczekać na wycenę.

Cena fotowoltaiki a miejsce montażu instalacji 

Panele fotowoltaiczne w większości przypadków montuje się na dachu domu. Optymalne warunki to dach skierowany w stronę południową, o nachyleniu 30-40 stopni, na obszarze o niskim zacienieniu. W tej idealnej sytuacji cena instalacji fotowoltaicznej będzie najbardziej korzystna.

Co jednak zrobić, kiedy dach jest zbyt stromy lub zupełnie płaski? Co, kiedy jedyna dostępna przestrzeń na nim znajduje się od strony północnej – najmniej korzystnych ze wszystkich? Wówczas panele można ustawić bezpośrednio na posesji. Trzeba jednak pamiętać, że cena fotowoltaiki na gruncie może być nieco wyższa – choćby z uwagi na konieczność wykonania konstrukcji mocującej.

Fotowoltaika na gruncie - Ekoprime

Cena fotowoltaiki na gruncie może być nieco wyższa od instalacji na dachu. Mimo to, montaż nadal może być wysoce opłacalny.

Cena ogniw fotowoltaicznych i innych komponentów

Ostatni z kluczowych czynników to cena dachówki fotowoltaicznej, a dokładniej – samych paneli, inwertera oraz innych komponentów składających się na instalację. Czy powinna być jak najniższa? Tu można mieć wątpliwości. 

Trzeba pamiętać, że czas działania instalacji PV jest szacowany na ponad 20 lat. Aby mieć pewność, że będzie funkcjonowała z pełną wydajnością i bezawaryjnie, potrzebne są komponenty wysokiej jakości. Dlatego często warto zdecydować się na te, które być może będą nieco bardziej kosztowne, ale zapewnią maksymalną efektywność przez lata.

Koszty instalacji fotowoltaicznej z dofinansowaniem 

Na koniec warto przypomnieć, że choć cena fotowoltaiki może być wysoka, inwestorzy mają możliwość skorzystania z rozmaitych form wsparcia finansowego. Są to zarówno dotacje bezzwrotne, jak i pożyczki na pokrycie nawet do 85-90% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Dostępna jest również podatkowa ulga termomodernizacyjna.

Osoby prywatne, które interesuje fotowoltaika dla domu, mogą uzyskać np.:

  • dofinansowanie do mikroinstalacji do 5 tys. zł (max. 50% kosztów kwalifikowanych) z programu „Mój Prąd”,
  • dofinansowania z urzędu wojewódzkiego czy z urzędu gminy / powiatu.

Szczegółowe informacje na temat kosztów i zysków z fotowoltaiki uzyskasz od naszych doradców. Skontaktuj się, aby otrzymać bezpłatną wycenę i podjąć w pełni świadomą decyzję co do opłacalności tego rozwiązania dla Twojego domu!

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram