Dofinansowanie do fotowoltaiki – jak je uzyskać?

22 lipca, 2020

Odnawialne źródła energii z roku na rok zyskują na popularności. W samym 2019 roku w Polsce powstało ponad 100 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, a ich łączna moc przekroczyła 1 GW. Jednym z powodów takiej popularności są liczne programy dotacji na OZE. Zastanawiasz się, czy także Ty możesz uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki? Oto przegląd źródeł finansowania dla instalacji dla domów, gospodarstw rolnych oraz firm.

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2020

Lista programów, w ramach których można otrzymać dopłaty do fotowoltaiki, jest długa i poszerza się z roku na rok. Do wyboru są zarówno programy rządowe, unijne, jak i realizowane w ramach województw i ich poszczególnych gmin. Inaczej mogą wyglądać perspektywy na dofinansowanie fotowoltaiki w Łódzkiem, a inaczej w Śląskiem czy Mazowieckiem. Dlatego zanim rozpocznie się poszukiwanie źródeł dotacji, warto sprawdzić aktualne propozycje we właściwych:

 • urzędach gmin i powiatów,
 • urzędach wojewódzkich.

Jakie są ogólne warunki dofinansowania fotowoltaiki?

Poszczególne programy wsparcia dla OZE różnią się między sobą szczegółowymi warunkami. Trzeba jednak pamiętać, że:

 • dodatkowo uzyskane środki nie pokrywają całości wydatku na instalację fotowoltaiczną, a jej określoną część – najczęściej wnioskodawca otrzymuje określoną z góry kwotę lub procent kosztów kwalifikowanych (w ramach dofinansowania z NFOŚiGW dla firm może to być np. do 85%),
 • pomoc jest udzielana w dwóch podstawowych formach: pierwsza to otrzymywane bezzwrotnie środki, zazwyczaj już po dokonaniu inwestycji w instalację; drugą jest pożyczka z niskim oprocentowaniem na zakup fotowoltaiki,
 • aby skorzystać z przysługujących środków, trzeba spełnić określone warunki – związane np. z minimalną / maksymalną kwotą inwestycji czy mocą instalacji.

Jednak nie warto rezygnować z szansy na dotację na fotowoltaikę, mimo długiej listy wymogów formalnych. Trzeba pamiętać, że ta innowacyjna technologia pozwala na produkcję własnego prądu – zupełnie za darmo, przez ok. 20-25 lat. 

Ponadto, dzięki systemowi net-meteringu, dostępnego po nowelizacji ustawy o OZE także dla firm i gospodarstw rolnych, można „magazynować” własny prąd w zakładzie energetycznym. Trafiające tam nadwyżki można wykorzystać np. do zasilania domu w godzinach nocnych lub przy zwiększonym zapotrzebowaniu na energię w miesiącach zimowych.

A z jakich dotacji skorzystać? Poniżej ich przegląd. 

Program “Mój Prąd” – dotacja rządowa z NFOŚIGW

„Mój Prąd” to flagowy rządowy program bezzwrotnych dotacji na fotowoltaikę. Jest przeznaczony dla osób fizycznych, które chcą wytwarzać prąd na własne potrzeby. Obecnie trwa II nabór – po dofinansowanie należy zwracać się drogą elektroniczną.

 Montaż paneli słonecznych

To dofinansowanie na fotowoltaikę:

 • pokrywa do 50% kosztów kwalifikowanych związanych z wydatkami na zakup i montaż instalacji PV, jednak maksymalna kwota dofinansowania na fotowoltaikę nie może przekroczyć 5 tys. zł,
 • jest udzielane „z dołu” – tzn. należy najpierw ponieść wydatek na montaż i zakup instalacji, podłączyć ją do sieci energetycznej i podpisać umowę z zakładem, a potem ubiegać się o dotację,
 • otrzymują osoby fizyczne, które po 27 lipca 2019 roku zamontowały nową mikroinstalację o mocy 2-10 kWp na cele mieszkaniowe – pieniądze nie są dostępne przy rozbudowie instalacji.

Szacunkowy czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku wynosi obecnie ok. 3 miesiące. Dotacja jest zwolniona z podatku PIT, a część wydatków nieobjętą dofinansowaniem można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Inne źródła dofinansowania do fotowoltaiki dla domów jednorodzinnych

Program „Mój Prąd” to nie jedyne źródło dotacji do fotowoltaiki dla osób fizycznych. Istnieje jeszcze kilka innych opcji, z których można skorzystać.

Program „Czyste Powietrze” - dofinansowanie działań termomodernizacyjnych

Środki w jego ramach są przeznaczone na wykonanie termomodernizacji – a zatem wykorzystaniu przyjaznych środowisku technologii w celu ograniczenia zużycia konwencjonalnych źródeł energii na ogrzewanie. Łącznie do 2029 r. na ten cel ma być przeznaczone ok. 103 mld zł.

Czytaj więcej: Program Czyste Powietrze – kiedy rusza, jak skorzystać i gdzie złożyć wniosek?

Ulga termomodernizacyjna

Polega na możliwości odliczenia wydatków poniesionych na inwestycję w termomodernizację budynku jednorodzinnego od podatku PIT. Jest dostępna dla osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domu, w którym wykonano takie prace.

Warto wiedzieć, że:

 • koszty inwestycji, które przewyższyły dochody podatnika, można rozliczać maksymalnie w ciągu 6 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym nastąpił pierwszy wydatek,
 • uldze nie podlegają wydatki dofinansowane z NFOŚIGW – od podatku można odliczyć tylko pozostałą kwotę,
 • łączna kwota podlegająca odliczeniu od podatku nie może przekroczyć 53 tys. zł dla wszystkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych,
 • prace termomodernizacyjne, które zostały objęte ulgą, muszą zostać zakończone w ciągu 3 lat od ich rozpoczęcia,
 • wszystkie wydatki na inwestycję muszą zostać potwierdzone fakturą – dokumentacja może zostać zweryfikowana przez urząd skarbowy.

Agroenergia – dofinansowanie fotowoltaiki dla rolników

Agroenergia to program dofinansowań do fotowoltaiki z NFOŚIGW dla rolników indywidualnych. W jego ramach można się uzyskać o dotację bezzwrotną lub o pożyczkę na inwestycję w fotowoltaikę.

Co ważne:

 • nie ma ograniczeń co do wielkości instalacji PV podlegającej dofinansowaniu – należy jednak pamiętać, że jeśli ma to być powyżej 50 kWp, rolnik musi prowadzić działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej,
 • istnieje możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie zarówno przed rozpoczęciem inwestycji (wówczas jest możliwe uzyskanie pomocy horyzontalnej), jak i w momencie jej rozpoczęcia (pomoc de minimis oraz wsparcie niestanowiące pomocy publicznej),
 • dla mikroinstalacji (do 50 kWp) nie ma określonej maksymalnej wysokości kosztów kwalifikowanych podlegających dotacji do fotowoltaiki.

Farma fotowoltaiczna 

Rolnicy mogą uzyskać dotację na dużą instalację PV, pod warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej. 

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm

Fotowoltaika z dofinansowaniem jest dostępna również dla firm. 

Dopłata do fotowoltaiki z Energia Plus

To program dofinansowań w formie pożyczki celowej – jednym z dofinansowywanych zadań jest zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Jest przeznaczony wyłącznie do przedsiębiorców. Nabór trwa do 19 grudnia 2020 lub do wyczerpania środków. Kwota pożyczki może wynieść do 85% środków kwalifikowanych.

Dotacje do fotowoltaiki w ramach programu Bocian

Program działa od 2015 roku, a jego finał jest przewidziany na rok 2023. Jest również adresowany do przedsiębiorców, a koncentruje się na wsparciu instalacji o mocy powyżej 40 kWp (wartość graniczna to 1 MW). Również pozwala uzyskać pożyczkę na pokrycie do 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki – wnioski i formalności

Uzyskanie dotacji do fotowoltaiki może być czasochłonne i wymagać zgromadzenia oraz przygotowania rozległej dokumentacji. To jednak nie powinno Cię odstraszać. Wniosek na dofinansowanie do fotowoltaiki możesz złożyć z pomocą specjalisty Eko Prime. Skontaktuj się, aby uzyskać kompleksową pomoc, zgodnie z aktualnymi przepisami i dostosowaną do obecnie obowiązującymi programami.

 

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram