Fotowoltaika a koszty uzyskania przychodu – oszczędność dla firmy

12 października, 2023

Rachunki za prąd stanowią jedną z głównych części wydatków firmowych wielu polskich przedsiębiorstw. Zakłada się, że w zależności od branży opłaty za prąd mogą stanowić nawet do 70% wszystkich kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Nic zatem dziwnego, że inwestycja w fotowoltaikę staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród firm, które chcą uniezależnić się od dostawców energii i podwyżek cen prądu. Okazuje się, że dodatkową korzyścią, jaką może przynieść montaż instalacji fotowoltaicznej, są również spore oszczędności fiskalne. W jaki sposób fotowoltaika może wesprzeć optymalizację podatkową?

Fotowoltaika a koszty uzyskania przychodu – co można w nie wliczyć?

Instalacja fotowoltaiczna stanowi jedną z kluczowych inwestycji długoterminowych dla polskich przedsiębiorstw, które chcą tym samym obniżyć koszty eksploatacyjne w zakresie zużycia energii elektrycznej w dłuższej perspektywie czasu i zyskać większą niezależność od wahań cen rynkowych. Z perspektywy finansowej ważne jest również to, że zarówno zakup paneli fotowoltaicznych, jak i koszty ich eksploatacji można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Co to dokładnie oznacza?

Kosztem uzyskania przychodu są wszystkie wydatki związane z prowadzeniem działalności, czyli wszystkie te koszty, które mogą realnie wpłynąć na wzrost przychodów w firmie. Takim kosztem może być zatem samochód firmowy, paliwo, meble biurowe, a także… instalacja fotowoltaiczna. W związku z tym każdy przedsiębiorca może wybierać spośród trzech różnych metod ujęcia fotowoltaiki w kosztach uzyskania przychodu. Mamy tu na myśli:

  • zwrot podatku VAT zapłaconego podczas zakupu i montażu instalacji PV;
  • odpis amortyzacyjny;
  • odliczenie kosztów związanych z leasingiem fotowoltaiki, pod warunkiem że firma uzyskała środki finansowe na jej montaż.

Polecamy też dowiedzieć się więcej na temat rozliczenia fotowoltaiki w 2024 roku.

Zwrot VAT – dodatkowe opusty dla firm dzięki fotowoltaice

Odliczenie podatku VAT stanowi jedną z podstawowych czynności podatkowych, które prowadzone są w polskich przedsiębiorstwach. W przypadku instalacji fotowoltaicznej, której koszt często sięga nawet kilku milionów złotych, wysokość takiego zwrotu może być naprawdę spora, zwłaszcza że montaż tego typu instalacji jest objęty 23-procentową stawką VAT. Firmy mogą odliczyć ten podatek po zakupie instalacji PV, jednak pod warunkiem, że są podatnikiem VAT. Cała kwota podatku jest zwracana przez Urząd Skarbowy, a wartość netto jest wliczana jako koszt prowadzenia działalności gospodarczej.

Warto jednak podkreślić, że potencjalne opusty dla firm w postaci zwrotu VAT są możliwe do uzyskania pod warunkiem, że:

  • instalacja fotowoltaiczna jest wykorzystywana wyłącznie na cele własne firmy;
  • firma montująca lub sprzedająca instalację jest objęta podatkiem z tej samej transakcji;
  • wystawiona została faktura VAT potwierdzająca dokonanie transakcji.

Amortyzacja fotowoltaiki 2023/2024 – co warto wiedzieć?

Kolejne zagadnienie to odpis amortyzacyjny, z którego mogą korzystać małe i średnie przedsiębiorstwa. Należy jednak podkreślić, że sposób naliczania wartości amortyzacji może się różnić w zależności od tego, czy instalacja PV stanowi stałą część konstrukcji budynku firmy, czy też odrębną instalację. W większości przypadków mamy do czynienia z wydzieloną instalacją, która jest traktowana jako odrębny środek stały. Jeżeli natomiast sprawa dotyczy przykładowo wiaty z dachem solarnym, gdzie panele PV pełnią funkcję dachu, wówczas taka instalacja jest amortyzowana razem z budynkiem i podwyższa jego wartość.

Leasing fotowoltaiki a koszty uzyskania przychodu 

I na koniec ostatnie zagadnienie, które może okazać się istotne w temacie optymalizacji podatkowej, czyli leasing na fotowoltaikę. Taka forma finansowania występuje w różnych wersjach, jednak najczęściej przyjmuje ona formę:

  • leasingu operacyjnego – właścicielem instalacji fotowoltaicznej na czas trwania umowy jest firma leasingowa lub bank, które mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Kosztem przychodu dla firmy może być tu jednak część raty leasingowej (kapitałowa i odsetkowa), opłaty (wstępna, manipulacyjna, prowizje) oraz koszty eksploatacyjne;
  • leasingu finansowego – firma staje się właścicielem instalacji, w związku z czym może starać się o odpisy amortyzacyjne. Kosztem uzyskania przychodu jest wówczas jedynie część odsetkowa raty leasingowej oraz koszty eksploatacyjne związane z montażem instalacji PV.

Jak widać, polskie prawo zakłada różnego rodzaju finansowe opusty dla firm, które chcą zainwestować w fotowoltaikę, ważną zarówno dla przyszłości przedsiębiorstwa, jak i dla środowiska naturalnego. Pamiętajmy jednak, że wszystkie wymienione zasady interpretacji związane z fotowoltaiką a kosztami uzyskania przychodu mogą nieco różnić się w zależności od specyfiki firmy. W przypadku dodatkowych pytań i wątpliwości warto zatem skorzystać ze wsparcia doradcy podatkowego lub usługi interpretacji indywidualnej wydawanej przez Krajową Informację Skarbową.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram