Cena 1 kWh – jaka jest cena energii elektrycznej?

5 października, 2023

Jak wynika z badania opracowanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH), wysoka inflacja jest jednym z najczęstszych czynników wpływających na pogorszenie jakości życia Polaków. Aż 60% ankietowanych zaznaczyło, że ich sytuacja materialna jest dziś gorsza niż w roku ubiegłym. Istotną rolę odgrywają tu m.in. wysokie ceny mieszkań, artykułów spożywczych, materiałów budowlanych i usług, jak również wysoka cena energii elektrycznej. I na tym ostatnim aspekcie zatrzymamy się dziś nieco dłużej. Ile kosztuje kWh energii elektrycznej w 2023 roku?

Co składa się na cenę energii elektrycznej?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na najważniejsze pytanie, czyli ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej, warto w kilku słowach powiedzieć, co tak naprawdę składa się na ostateczną kwotę, która pojawia się w naszych rozliczeniach. Otóż okazuje się, że na wysokość rachunków za prąd wpływa kilka czynników, a mianowicie:

  • zużyta energia – w dużym uproszczeniu jest to ilość zużytych kWh energii elektrycznej, za które musimy zapłacić sprzedawcy prądu;
  • dostarczenie prądu – jest to opłata kierowana do właściciela kabli oraz liczników za to, że udostępniają je do przepływu prądu (oprócz samej ilości zużytego prądu obowiązuje tu również tzw. opłata abonamentowa);
  • opłaty państwowe – do tej kategorii zaliczyć można m.in. opłatę mocową, opłaty jakościowe i kogeneracyjne;
  • usługi dodatkowe – sprzedawcy energii często pobierają dodatkowe opłaty m.in. za korzystanie z e-faktur lub ubezpieczenia.

Dowiedz się więcej na temat rozliczenia fotowoltaiki w 2024 roku!

Cena prądu a taryfy energii elektrycznej w Polsce

Czynnikiem, który ma kluczowe znaczenie dla ceny prądu, jest też taryfa, z której korzystamy. Do wyboru mamy kilka taryf przeznaczonych do różnych grup odbiorców. Każda z nich zakłada nieco inne zasady naliczania opłat za wykorzystaną energię, co często przekłada się na wysokość rachunków za prąd.

Wyróżnia się 4 typy taryf (A, B, C, G), które dzielą się na mniejsze kategorie, oznaczane przy użyciu dwóch cyfr oraz, w niektórych sytuacjach, dodatkowej litery. Uważa się, że:

  • pierwsza cyfra (1 lub 2) odnosi się do mocy umownej, czyli 1 oznacza moc nie większą niż 40 kW, a 2 oznacza moc przekraczającą 40 kW;
  • druga cyfra (1, 2, 3 lub 4) oznacza liczbę stref czasowych w taryfie;
  • dodatkowa litera oznacza sposób rozliczania stref czasowych: „a” oznacza podział na strefę szczytową i pozaszczytową, „b” dzienną i nocną, a „w” mówi o tym, że inne ceny są stosowane w dzień, w nocy i w weekend.

Co ważne, przyjmuje się, że taryfy A21, A22, A23 i A23 są wybierane głównie przez największych odbiorców, czyli fabryki oraz kopalnie. Taryfy B to rozwiązanie dla dużych firm i gospodarstw rolnych, natomiast C dla mniejszych firm produkcyjnych i usługowych. Gospodarstwa domowe korzystają z taryfy G, czyli:

  • G11 – stałe ceny przez całą dobę;
  • G12 – G12n ze strefą pozaszczytową wraz z niedzielą oraz G12w ze strefą pozaszczytową w sobotę i niedzielę;
  • G13 – trzy strefy opłat.

Cena 1 kWh energii elektrycznej w Polsce w 2023 roku. Co daje nam zamrożenie cen prądu?

W 2023 roku średnie ceny prądu wahają się pomiędzy 0,94 zł a 1,03 zł za 1 kWh (z uwzględnieniem zamrożonych stawek). Różnice te wynikają głównie z regionu, w którym mieszkamy, wybranej taryfy energii oraz cennika dostawcy. Warto przy tym zaznaczyć, że wartości te uwzględniają zamrożone stawki zgodnie z tzw. Tarczą Solidarnościową, która zakłada zamrożenie cen prądu do wysokości z 2022 roku (maksymalnie 0,78 zł za kWh). Taka stawka obowiązuje jednak wyłącznie w ramach zużycia prądu do 2 000 kWh w ciągu roku lub nieco wyższych limitów, po spełnieniu określonych warunków.

Nadwyżka powyżej wskazanych progów jest rozliczana zgodnie ze standardowymi stawkami, jednak nie wyższymi niż 0,85 zł/kWh. Należy jednak zaznaczyć, że wartość ta nie obejmuje opłaty dystrybucyjnej i pozostałych opłat.

Jak obowiązująca cena 1 kWh przekłada się na realne rachunki gospodarstwa domowego? Przeciętna, trzyosobowa rodzina zużywa rocznie średnio 1 800 kWh energii elektrycznej, co mieści się poniżej progu 2 000 kWh i pozwala na korzystanie ze stawek z roku 2022. W zależności od dostawcy cena prądu wynosi więc 0,75-0,83 zł/kWh, co daje roczny koszt na poziomie 1 350-1 494 zł.

Fotowoltaika – skuteczny sposób na uniezależnienie od zmieniających się cen prądu

Niestety, im rodzina jest większa, tym wyższe stają się koszty energii elektrycznej, co często prowadzi do przekroczenia ustalonych limitów. Nie mamy również pewności, jak długo będziemy mogli korzystać z zamrożonych cen prądu. Czy możemy tego uniknąć? Oczywiście!

Sposobem na uniezależnienie się od warunków stawianych przez zewnętrznych dostawców prądu oraz wysokich cen energii elektrycznej jest więc inwestycja w fotowoltaikę, najlepiej z własnym magazynem energii. Montując panele PV na dachu budynku, możemy pozyskiwać darmową energię elektryczną z promieniowania słonecznego i zaoszczędzić na prądzie nawet do kilku tysięcy złotych rocznie. Kluczem jest tu wybór odpowiedniej instalacji, która będzie dobrana pod względem potrzeb danego gospodarstwa domowego.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram