W jaki sposób można zmniejszyć rachunki za prąd w firmie?

4 marca, 2023

Rosnące ceny energii są bardzo bolesne dla każdego, w tym przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy w małych firmach płacą za energię średnio o 280% więcej niż w poprzednich latach. Niestety, prognozy na kolejne miesiące nie wyglądają obiecująco i sugerują, że wciąż mogą czekać nas kolejne podwyżki. W jaki sposób przedsiębiorcy mogą sobie radzić w dobie kryzysu energetycznego i z jakich rozwiązań mogą skorzystać, by zmniejszyć rachunki za prąd w firmie?

Ile wynoszą obecnie ceny prądu dla firm?

Podwyżki cen energii elektrycznej to problem, z którym zmaga się dziś praktycznie każda polska firma. Najmocniej odczuwają to zakłady produkcyjne, które, jak wiadomo, zużywają najwięcej prądu. Polski rząd stara się nieco ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorstw m.in. poprzez zamrożenie cen prądu. Mikro, małe i średnie firmy miały możliwość złożenia oświadczenia odbiorcy uprawnionego do 30 listopada 2022 roku, które pozwoli im na zamrożenie cen za energię elektryczną od grudnia 2022 do końca tego roku. Przy preferencyjnej stawce przedsiębiorstwa płacą maksymalnie 0,79 zł za 1 kWh (785 zł/MWh) zużytej energii elektrycznej.

Drugą opcją oferowaną przez rząd jest skorzystanie z programu wsparcia przedsiębiorców: „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.”. Program ten dotyczy niestety tylko wybranych sektorów, a według szacunków budżet wystarczy zaledwie dla około 1 000 przedsiębiorstw. Jak widać, oba rozwiązania są doraźne i prędzej czy później wymagają podjęcia innych kroków.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd w firmie?

Dobra informacja jest taka, że przedsiębiorcy mogą skorzystać z kilku metod zabezpieczenia firmy przed podwyżkami cen prądu. Wśród nich wymienić można:

  • wymianę sprzętów na energooszczędne – czasami nie zdajemy sobie sprawę z tego, jak dużą ilość energii mogą pochłaniać chociażby tradycyjne żarówki. Wymieniając je na oświetlenie LED, może się okazać, że zużycie energii w firmie będzie o wiele niższe. Warto uczulić również pracowników na to, by nie zapominali o gaszeniu światła i wyłączaniu urządzeń po zakończonej pracy;
  • wybór odpowiedniej taryfy prądu dla firmy – nie zawsze taryfa, z której korzysta firma, jest dostosowana do jej specyfiki pracy. Jeżeli największe zużycie energii występuje w godzinach nocnych (np. w zakładach produkcyjnych), wówczas warto zastanowić się nad wdrożeniem taryfy ze zróżnicowanymi strefami czasowymi. W takiej sytuacji prąd w nocy będzie wychodził najtaniej;
  • zmiana dostawcy prądu – warto rozeznać się w tym, jaką ofertę może zaproponować nam inny sprzedawca energii prądu. Może okazać się, że w przypadku dłuższego okresu obowiązywania umowy oferta będzie dla nas korzystniejsza.

Instalacja fotowoltaiczna skutecznym sposobem na zmniejszenie rachunków za prąd w firmie

Okazuje się, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną pozwala na obniżenie wydatków firmowych nawet o 90%. Jak to możliwe? Jeśli zdecydujemy się na produkcję prądu ze słońca, a następnie wykorzystanie go w firmie, nie tylko zyskujemy darmową energię, ale także mamy większą niezależność energetyczną. Oczywiście początkowe koszty związane z inwestycją nie należą do najniższych, jednak jeżeli instalacja będzie dobrze dobrana i zamontowana, kwota całej inwestycji powinna zwrócić się już po kilku latach.

Co ciekawe, do dyspozycji mamy obecnie takie rozwiązania jak np. umowa PV as a service, która pozwala na korzystanie z zielonej energii bez ponoszenia dodatkowych kosztów instalacyjnych. Umowa ta polega na uiszczaniu stałej, miesięcznej opłaty za czynsz lub dzierżawę w zamian za użytkowanie instalacji, czyli pobieranie prądu. Instalacja jest wtedy własnością dostawcy i jest dzierżawiona przedsiębiorcy, który korzysta z energii.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram