W jaki sposób działa farma PV?

24 marca, 2023

Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie zyskujące w naszym kraju na coraz większej popularności zarówno w prywatnych gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach. Wynika to z możliwości realnego obniżenia rachunków za energię elektryczną, jak również z unijnych i międzynarodowych traktatów nakładających na Polskę obowiązek stopniowego odchodzenia od pozyskiwania energii ze spalania paliw kopalnianych. Zwłaszcza ten drugi powód przyczynia się do budowy farm fotowoltaicznych, które są w stanie zasilić w energię elektryczną całe gminy. Czym są farmy fotowoltaiczne, jak działają i ile kosztuje ich budowa?

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to stosunkowo nowy rodzaj inwestycji w naszym kraju. Stanowi ona specjalnie wydzielony obszar, na którym umieszczone są łańcuchy paneli fotowoltaicznych wraz z instalacjami inwerterów solarnych zamieniającymi energię słoneczną w elektryczną. Instalacje o mocy od 0,5 do kilku MW produkują prąd i przesyłają go następnie do ogólnej sieci energetycznej.

Co ważne, panele ustawia się na odpowiednio rozmieszczonych konstrukcjach, połączonych ze sobą szeregowo i równolegle. Każdy moduł zawiera ogniwa fotowoltaiczne, w których dochodzi do zjawiska fotoelektrycznego i powstania napięcia elektrycznego. Moduły wytwarzają prąd stały, który w falowniku solarnym jest następnie zamieniany na prąd zmienny. Moc całej farmy fotowoltaicznej stanowi z kolei sumę wszystkich paneli, dlatego tez im jest ich więcej, tym większa moc może być generowana przez farmę.

Budowa farmy fotowoltaicznej krok po kroku

Budowa farmy fotowoltaicznej nie jest raczej skomplikowanym procesem, jednak wymaga sporych przygotowań, m.in. w kwestiach prawnych. Niezwykle ważne jest uzyskanie wszystkich pozwoleń na budowę elektrowni słonecznej, m.in. decyzji środowiskowej, pozwolenia na budowę i koncesji. Po przejściu przez wszystkie formalności można zacząć budowę farmy fotowoltaicznej, co obejmuje następujące kroki:

  1. przygotowanie działki, czyli wyrównanie jej powierzchni i odpowiednie zabezpieczenie (ogrodzenie, system monitoringu lub zatrudnienie firmy ochroniarskiej), a następnie zadbanie o dostępność tymczasowego źródła prądu;
  2. montaż elementów instalacji, który uzależniony jest m.in. od wybranego systemu montażowego. Najczęściej spotykamy się z farmami fotowoltaicznymi, w których podpory wbijane są w ziemię za pomocą odpowiedniej maszyny;
  3. podłączenia i pomiary, a następnie zgłoszenie zakończenia prac montażowych w OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego). Na koniec konieczny jest już tylko odbiór końcowy przeprowadzony przez uprawnione do tego osoby.

Ceny gruntów pod farmy fotowoltaiczne

Istotną kwestią podczas planowania budowy farmy fotowoltaicznej jest wybór działki, która powinna mieć odpowiednią wielkość, uwarunkowanie terenu oraz klasę gruntu (IV, V lub VI). W sytuacji, gdy inwestor nie dysponuje własnym gruntem, musi zdecydować się na dzierżawę gruntu. Przeciętny koszt wynosi w tym przypadku około 8-10 tysięcy zł/ha w skali roku. Wbrew pozorom takie rozwiązanie mocno obniża koszt budowy farmy fotowoltaicznej, ponieważ kupno działki mogłoby się wiązać z co najmniej dziesięciokrotnie wyższym wydatkiem.

Opłacalność farmy fotowoltaicznej w 2023 roku

Inwestycje w budowę farm fotowoltaicznych są w Polsce cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Farma PV może stać się doskonałym pomysłem na biznes, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że opłacalność tego typu inwestycji jest widoczna już po około 10 latach. Warto jednak zaznaczyć, że kwestia ta zależy od wielu czynników, w tym m.in. ekonomicznych, politycznych i środowiskowych. Niemniej jednak można mieć pewność, że taka inwestycja przyniesie nam stałe źródło dochodu na długie lata.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram