Pompy ciepła – ile kosztują i co wiedzieć przed zakupem?

10 sierpnia, 2023

Pompy ciepła stanowią jeden z najlepszych sposobów na ekologiczne podgrzewanie ciepłej wody użytkowej oraz stałe zasilanie systemu ogrzewania. Rozwiązanie to wciąż niesie za sobą jednak sporo kontrowersji związanych przede wszystkim z wysokimi kosztami tego typu inwestycji. Jak wygląda to jednak w rzeczywistości – ile kosztuje montaż pomp ciepła oraz ich eksploatacja? O czym warto pamiętać przed zakupem pompy ciepła?

Pompa ciepła – czym jest i jak działa?

Pompy ciepła to urządzenia, których zadaniem jest pobieranie energii ze źródła zewnętrznego i dostarczanie jej do systemu cieplnego w budynku. Mechanizm jest stosowany w celu skutecznego podgrzewania wody użytkowej oraz uzyskania optymalnego poziomu ciepła w budynku. Przyjmuje się, że funkcję zewnętrznego (dolnego) źródła energii dla pomp ciepła pełnią odnawialne źródła energii, w tym m.in. ciepło gruntu, powietrze czy też woda. Warto przy tym zaznaczyć, że w zależności od tego, jakie źródło energii jest wykorzystywane do zasilania pompy, konstrukcja i parametry pracy takiego urządzenia mogą się nieco różnić od siebie.

Mechanizm działania pompy ciepła można opisać w dużym uproszczeniu w trzech podstawowych krokach:

  1. W zamkniętym obiegu, pomiędzy dolnym a górnym (przyłącza systemu ogrzewania i c.w.u) źródłem energii, krąży czynnik chłodniczy, czyli zazwyczaj woda z glikolem. Substancja ta odpowiada za sprawny pobór ciepła ze źródła dolnego (zewnętrznego) i przekazanie go dalej.
  2. Ciepło pozyskiwane ze źródła zewnętrznego jest przekazywane do pompy, gdzie dochodzi do odparowania czynnika chłodniczego. Para wodna skrapla się pod wysokim ciśnieniem, by móc w ten sposób zasilić górne źródło energii.
  3. Ciepło przekazane do pompy może być wykorzystane do zasilania systemu grzewczego budynku.

Jak widać na przykładzie tego procesu, pompy ciepła bazują przede wszystkim na naturalnych i ekologicznych źródłach energii, a sam mechanizm wytwarzania ciepła nie przyczynia się do emisji spalin oraz innych substancji szkodliwych dla zdrowia.

Pompy ciepła a cena. Od czego zależy koszt zakupu i eksploatacji pompy ciepła?

Częstym pytaniem wśród osób rozważających montaż pompy ciepła jest to, ile kosztuje pompa ciepła oraz jaki jest koszt jej montażu, a także jej późniejszej eksploatacji. Niestety, odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne budynku, który będzie zasilany poprzez pompę ciepła. Przyjmuje się, że im wyższa jest ta wartość, tym więcej energii będzie potrzebne do ogrzania domu, co przekłada się na konieczność doboru droższego urządzenia o większej mocy.

Ważną kwestią w temacie zakupu i eksploatacji pomp ciepła jest również to, na jaki typ urządzenia się decydujemy. Okazuje się, że zupełnie innych kosztów musimy się spodziewać w związku z instalacją gruntowej pompy ciepła, a innych w przypadku pompy powietrznej. 

Gruntowe pompy ciepła, które są zarazem najbardziej wydajnym rozwiązaniem dostępnym na rynku, mogą kosztować nawet 25 000 zł. Do tej ceny doliczyć należy koszt stworzenia odwiertu z kolektorem pionowym, który umożliwi dotarcie do warstw gruntu o stałej temperaturze. Z drugiej strony, powietrzne pompy ciepła, które są mniej wydajne, wiążą się z niższymi kosztami instalacyjnymi, ponieważ nie wymagają przygotowywania odwiertu. Zakup urządzenia oraz niezbędnych akcesoriów to zatem wydatek rzędu 15-30 tysięcy złotych. 

Koszt ogrzewania domu z wykorzystaniem  pompy ciepła

Chociaż inwestycja w pompy ciepła na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo kosztowna, to warto spojrzeć na to w szerszej perspektywie czasu. Pamiętajmy, że taka instalacja może zagwarantować nam spore oszczędności na kolejnych kilkadziesiąt lat. Co ciekawe, jeżeli dobrze przemyślimy całą inwestycję, może się okazać, że koszt ogrzewania domu przy wykorzystaniu pompy ciepła wyniesie nawet… 0 zł. Jak to możliwe? 

Pamiętajmy o tym, że do ogrzewania budynku pompą potrzebujemy jedynie dodatkowego źródła zasilania, czyli prądu, który zasila średnio 25% pracy całego systemu. Jeżeli więc oprócz pompy ciepła zainwestujemy w instalację fotowoltaiczną, wówczas zyskamy darmowe źródło prądu. Dzięki temu, pomimo wysokich nakładów początkowych, które należy ponieść na montaż obu instalacji, zyskujemy krótki czas zwrotu z inwestycji, jak również możliwość generowania sporych oszczędności.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram