Jaki jest aktualnie udział OZE w rynku?

8 kwietnia, 2023

Marzec 2023 roku to jak do tej pory najlepszy okres dla branży OZE w Polsce. Jak wynika z najnowszych danych, 12 marca padł rekord w produkcji energii OZE w naszym kraju – nawet połowa wytwarzanej energii elektrycznej pochodziła tego dnia ze źródeł odnawialnych. To nie wszystko. Jeszcze większy tego dnia był udział OZE w krajowej konsumpcji energii, stawiając odnawialne źródła energii na drugim miejscu w krajowej energetyce pod względem generowanej energii.

Ile wynosi aktualnie moc PV w Polsce?

Liczby mówią same za siebie – moc przekazywana przez elektrownie fotowoltaiczne do krajowego systemu elektroenergetycznego wyniosła 12 marca ponad 5,6 GW. Warto jednak podkreślić, że wciąż jest to o około 1,3 GW mniej w stosunku do rekordu produkcji energii z PV odnotowanego w lutym tego roku. Okazuje się jednak, że w marcowe południe z większą mocą niż panele fotowoltaiczne pracowały jedynie elektrownie na węgiel brunatny, zapewniając moc na poziomie ponad 5,7 GW.

Pamiętajmy jednak, że rzeczywista moc, z którą pracuje fotowoltaika, może być znacznie większa. Jest to związane z tym, że operatorzy sieci nie odnotowują autokonsumpcji, czyli energii produkowanej z PV i konsumowanej na miejscu, przez odbiorców. Tymczasem wiemy o tym, że nawet ¾ całkowitej mocy fotowoltaiki w naszym kraju zapewniają instalacje prosumenckie, natomiast poziom autokonsumpcji generowanej przez domowych konsumentów jest znacznie wyższy w niedzielę w południe (12.03.2023 r. to niedziela) niż w dni robocze.

Struktura produkcji energii elektrycznej w Polsce

Według danych Agencji Rynku Energii (ARE), na koniec listopada 2022 roku całkowita moc zainstalowana w OZE przekroczyła w Polsce poziom 22 GW, co stanowi 36% zasobów ze wszystkich źródeł wytwórczych w naszym kraju. Co więcej, w okresie od stycznia do listopada ubiegłego roku OZE zapewniły około 20% całkowitej wyprodukowanej energii w Polsce. W skali roku przyrost mocy w OZE wzrósł o około 35% z poziomu 16 285,5 MW w 2021 roku. Jak wynika z danych zaprezentowanych przez ARE, największym źródłem OZE jest wciąż fotowoltaika, z mocą na poziomie 11 924 MW. Tuż po niej plasuje się energetyka wiatrowa z mocą wynoszącą 7 864 MW, a następnie elektrownie wiatrowe z mocą 978 MW.

Ciekawą informacją jest również fakt, że tylko w samym listopadzie 2021 roku w Polsce wyprodukowano aż 15 165,6 GWh energii elektrycznej, z czego niemal 15% zapewniły odnawialne źródła energii (2 301,6 GWh). Największy udział miały w tym elektrownie wiatrowe (1 285,3 GWh), co można wyjaśnić specyficznymi warunkami atmosferycznymi o tej porze roku, w tym głównie dużą wietrznością. Fotowoltaika, która nadal jest największym źródłem OZE, zapewniła wówczas zaledwie 249,1 GWh energii, co również nie powinno nas zaskoczyć, ponieważ z jej potencjału skorzystamy dopiero w okresie wiosenno-letnim.

Struktura prosumentów w Polsce na koniec 2022 roku

Na podstawie informacji przekazanych przez Agencję Rynku Energii możemy również zaobserwować zmiany, jakie zaszły w kwestii prosumentów energii odnawialnej. Na koniec listopada ubiegłego roku w naszym kraju mieliśmy już 1,17 mln prosumentów, co stanowi przyrost aż o 48% w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim. Idąc dalej, łączna moc instalacji prosumenckich wzrosła o 58% w skali roku.

Na koniec można jedynie dodać, że mikroinstalacje OZE, które nadal są zdominowane przez instalacje fotowoltaiczne, zapewniły w listopadzie 2022 roku 174 334,5 MWh energii elektrycznej, co daje spektakularny wzrost o 115% w porównaniu do listopada 2021 roku. Wszystkie wspomniane wyżej zmiany są dla rynku OZE bardzo korzystnym trendem, który niesie za sobą spore nadzieje dla jego dalszego rozwoju w Polsce.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram