Jak magazynować energię słoneczną?

16 maja, 2023

Niezależny i samowystarczalny system energetyczny, który generuje spore oszczędności dla gospodarstwa domowego czy też firmy to zdaniem wielu konsumentów i przedsiębiorców rozwiązanie idealne. Okazuje się, że nie jest ono niemożliwe do uzyskania. Kluczem do realizacji tego celu jest maksymalizacja autokonsumpcji energii wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną. Jak magazynować energię słoneczną z fotowoltaiki i jaką funkcję w tym procesie pełnią akumulatory do fotowoltaiki?

Magazynowanie energii słonecznej – dlaczego jest potrzebne?

Dobrze opracowana instalacja fotowoltaiczna, skonfigurowana w zależności od zapotrzebowania energetycznego nieruchomości, może generować nadwyżki energii elektrycznej. Prąd jest wówczas przekazywany do sieci elektroenergetycznej, gdzie jest następnie magazynowany przez kolejnych 12 miesięcy. Warto podkreślić, że taki system niesie za sobą wiele korzyści dla konsumenta oraz przedsiębiorcy. Przede wszystkim pozwala to na kontrolowaną optymalizację zużycia prądu, co z kolei wpływa na oszczędności w tym zakresie. Co więcej, magazynowanie energii słonecznej daje nam:

  • gwarancję dostaw energii w okresach ograniczonej pracy instalacji PV – przyjmuje się, że średni czas nasłonecznienia w Polsce w ciągu doby wynosi zaledwie 4,38 godziny. Panele fotowoltaiczne pracują najintensywniej w godzinach południowych i wczesnopołudniowych, natomiast zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym przypada głównie na godziny późno południowe i wieczorne. Sposobem na uniknięcie konsekwencji tych różnic jest magazynowanie energii wytwarzanej w godzinach intensywnego nasłonecznienia i zużywanie jej wtedy, gdy zapotrzebowanie jest największe;
  • gwarancję awaryjnego źródła zasilania – coraz więcej systemów magazynowania energii słonecznej pozwala na zabezpieczenie gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa w niezbędną ilość energii na wypadek nagłych przerw w dostawie prądu w sieci. W ten sposób możemy uniknąć ryzyka przerwania ciągłości pracy najważniejszych urządzeń;
  • uniezależnienie się od podwyżek prądu – nowoczesne systemy współpracujące z instalacją PV, które umożliwiają magazynowanie energii słonecznej, zapewniają inwestorowi pewną niezależność energetyczną, co w rezultacie może pozwolić na całkowitą rezygnację z dostaw prądu z sieci.

Magazynowanie energii elektrycznej poprzez net-billing

Jedną z najprostszych metod magazynowania energii produkowanej przez moduły fotowoltaiczne jest oddawanie jej do sieci w ramach umowy prosumenckiej z zakładem energetycznym. Mechanizm działania jest w tym przypadku prosty – prąd produkowany przez panele słoneczne jest zużywany na potrzeby gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa, a cała niewykorzystana nadwyżka jest przesyłana do sieci za określoną kwotę. Tam przechowywana jest energia, którą możemy odebrać wtedy, gdy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje – należy jednak za nią zapłacić. Z nadwyżek energii słonecznej magazynowanej w ten sposób możemy skorzystać w ciągu 12 miesięcy od dnia przypisania określonej kwoty na koncie.

Magazynowanie energii w akumulatorach do fotowoltaiki

Drugą, całkowicie niezależną metodą magazynowania energii słonecznej jest korzystanie z akumulatorów do fotowoltaiki działających w systemie off-grid. Co to oznacza? W wielu przypadkach instalacja fotowoltaiczna podłączana jest w systemie on-grid, czyli jest wpięta do sieci elektrycznej. W momencie gdy taka instalacja jest niezależna od sieci energetycznej, korzysta ona z systemu off-grid, w ramach którego nadwyżki energii magazynowane są w specjalnych akumulatorach.

Najczęstszym wyborem są akumulatory żelowe, a dokładnie akumulatory litowo-żelowo-fosforanowe, które gwarantują wysoką wydajność, bezpieczeństwo i długi okres użytkowania. Co więcej, takie rozwiązanie pomaga uzyskać niezależność energetyczną i umożliwia stworzenie instalacji fotowoltaicznej w takim miejscu, w którym nie możliwości przyłączenia do sieci energetycznej. Z tego powodu akumulatory do fotowoltaiki cieszą się dużą popularnością np. w kamperach czy też łodziach.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram