Instalacja fotowoltaiczna off-grid i on-grid - co to takiego?

12 maja, 2020

Zastanawiasz się nad inwestycją w fotowoltaikę? Zanim zaczniesz - zastanów się dokładnie nad tym, na którą się zdecydować. Instalacja fotowoltaiczna off-grid i on-grid - czym dokładnie jest? To dwa zupełnie różne systemy fotowoltaiczne, które nie są tożsame. Od ich wyboru zależy sposób rozliczania się za prąd, ale nie tylko. Sprawdź, czym dokładnie charakteryzują się te dwa systemy fotowoltaiczne, abyś mógł w przyszłości podjąć najlepszą decyzję dla siebie!

Fotoinstalacja on-grid - co musisz o niej wiedzieć?

Instalacja on grid to system podłączony do sieci energetycznej. Oznacza to, że praca modułów fotowoltaicznych zależna jest od zewnętrznego dostawcy, który zasila poszczególne podzespoły. Taka współpraca niesie za sobą wiele korzyści, choć nie jest wolna od wad.

Jak działa instalacja on-grid?

Podłączenie paneli fotowoltaicznych do sieci (czyli tzw. on-grid) polega bezpośrednio na doprowadzeniu okablowania zmiennoprądowego z falownika do rozdzielni niskiego napięcia. Jest dopuszczalne, gdy rozdzielnia może odebrać całą potencjalną moc wygenerowaną przez instalację fotowoltaiczną. Energia elektryczna wyprodukowana przez instalację w pierwszej kolejności zasili nasze urządzenia domowe.

Fotowoltaika on-grid - na czym to polega?

Korzystając z instalacji on-grid nadwyżki energii przekazujemy do sieci energetycznej, aby następnie odebrać je w momencie naszego większego zapotrzebowania na energię (czyli np. zimą lub w nocy)!

Jakie są główne zalety instalacji fotowoltaicznych typu on-grid?

Fotowoltaika on-grid, jak już wcześniej wspomnieliśmy, pozwala na przekazywanie wszelkich nadwyżek energii bezpośrednio do zakładu energetycznego. Zaletą jest możliwość m.in. odebrania nawet 80% zmagazynowanej energii zimą czy w innych momentach w trakcie roku. Dodatkowo, korzystanie z fotowoltaiki on-grid pozwala sprzedawać zmagazynowaną energię zewnętrznemu dostawcy.

 

Fotowoltaika typu off-grid - co to takiego?

Instalacja typu off-grid to opcja, by w pełni uniezależnić nas od zewnętrznych dostawców prądu. Fotowoltaika tego rodzaju sprawia, że nie jesteśmy w ogóle podłączeniu do jakiejkolwiek sieci energetycznej. Każdy moduł fotowoltaiczny oparty o ten system jest wyposażony w akumulatory oraz regulatory ładowania napięcia. Dzięki temu usprawniona zostaje praca całego układu paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika typu off-grid pozwala na magazynowanie energii w sposób niezależny. Po stronie właściciela instalacji jest pełna dowolność w wykorzystaniu pozyskanej z paneli.

Co warto wiedzieć o systemie off-grid?

Cena fotowoltaiki typu off-grid jest nieco wyższa niż w przypadku instalacji on-grid. W ramach inwestycji w to rozwiązanie, warto zastanowić się nad inwestycją w dofinansowanie fotowoltaiki. Instalację off grid wykorzystuje się z powodzeniem tam, gdzie podłączenie do sieci jest nieuzasadnione ekonomicznie, a zasilanie w energię elektryczną okazuje się niestabilne, mało wydajne, a czasami wręcz niemożliwe.

Magazynowanie energii - czy system off-grid się sprawdza?

Korzystanie z systemu off-grid oznacza, że energia, która nie została zużyta bezpośrednio podczas wytwarzania prądu, zostaje zmagazynowana. Dzięki niej, rozwiązanie daje właścicielowi maksymalną niezależność fotowoltaiczną.

Nadwyżka energii elektrycznej, która jest magazynowana w akumulatorach może zostać wykorzystana, gdy instalacja nie pracuje, można ją również wykorzystać w sytuacjach awaryjnych.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram