Instalacja fotowoltaiczna do 150 kW bez pozwolenia na budowę

30 listopada, 2023

Zmiany w przepisach, które umożliwiają montaż instalacji o mocy do 150 kW, spowodowały prawdziwe inwestycyjne ożywienie. Zainteresowanie fotowoltaiką wciąż rośnie, a ułatwienia oferowane przez uproszczone procedury są kuszącą alternatywą dla zawiłej biurokracji.

Fotowoltaika bez pozwolenia na budowę: nowe regulacje

Prawo wychodzi naprzeciw zielonej energii. Najnowsze regulacje pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość. Według aktualnych ustaleń i nowych regulacji pozwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy do 150 kW nie jest już wymagane. To diametralna zmiana, ponieważ limit wzrósł aż o 100 kW, co daje nadzieję na szybszą transformację energetyczną Polski. Taka regulacja podyktowana jest unijnymi dyrektywami ekologicznymi. 

Czy to oznacza, że boom na fotowoltaikę będzie trwał w najlepsze? Upraszczanie procedur i eliminowanie administracyjnych barier jest ogromnym ułatwieniem. A każde ułatwienie jest impulsem, który pomaga inwestorom szybkie podejmowanie decyzji. 

Procedura instalacji systemu fotowoltaicznego o mocy do 150 kW

Procedury związane z instalacją systemu fotowoltaicznego o mocy do 150 kW zostały uproszczone. Nie musisz już posiadać pozwolenia na budowę, które wiązało się z uciążliwą biurokracją. Aktualnie cała procedura inwestycyjna zawęża się do sześciu kroków.

  1. Uzyskaj wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli obszar, na którym chcesz wznieść inwestycję, nie posiada takiego dokumentu, uzyskaj warunki zabudowy.
  1. Ustal warunki przyłączenia do sieci dystrybucyjnej.
  1. Uzyskaj niezbędne dokumentacje.
  1. Zrealizuj inwestycję.
  1. Przeprowadź niezbędne procedury związane z odbiorem inwestycji.
  1. Uzyskaj wpis do rejestru małych wytwórców. Taką ewidencję prowadzi Urząd Regulacji Energetyki.

Pamiętaj, że kwestie administracyjne często podlegają dynamicznym zmianom. Dlatego, jeśli planujesz inwestycję związaną z fotowoltaiką, zawsze sprawdzaj aktualne wytyczne i rozporządzenia. Bo każdy projekt i każda inwestycja wymagają indywidualnego podejścia.

Kto skorzysta na nowelizacji

Nowelizacja przepisów, która weszła w życie 21 września 2023 roku, pozwala na budowę instalacji fotowoltaicznej do 150 kW bez pozwolenia. To znaczne ułatwienie dla osób, które chcą zainwestować w odnawialne źródła energii. Właściciele domów jednorodzinnych, przedsiębiorcy, a nawet rolnicy z pewnością skorzystają na usprawnieniach administracyjnych. Dodatkowo małe i średnie firmy mogą ubiegać się o dotację z Funduszu Spójności, a osoba fizyczna będąca właścicielem domu może odliczyć koszty zakupu i montażu instalacji w rocznym zeznaniu podatkowym. 

Uproszczenia w prawie budowlanym nie oznaczają jedynie ułatwienia dla inwestorów. To duży krok, dzięki któremu wiele domów, gospodarstw i firm uzyska wyraźną niezależność energetyczną. A to wszystko na przestrzeni czasu zaowocuje stopniową redukcją CO2. 

Zagrożenia i wyzwania związane z instalacją fotowoltaiczną bez pozwolenia

Każdy medal ma dwie strony. Oprócz bezsprzecznych korzyści, które niesie za sobą możliwość wznoszenia instalacji fotowoltaicznych bez pozwolenia, istnieją również zagrożenia i wzywania z tym związane. Pierwszym z nich jest odpowiedzialność. Bo pozwolenie na budowę nie jest obowiązkowe, ale to nie zwalnia z odpowiedzialności za ewentualne skutki awarii lub wypadki. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. 

Bogata oferta ubezpieczeń i ofert profesjonalnych firm zapewnią Ci bezpieczeństwo i ochronę w razie nieprzewidzianych zdarzeń. 

Fotowoltaika a niezależność energetyczna Polski

Wszystkie działania zachęcające do inwestowania w odnawialne źródła energii są na wagę złota. Dynamicznie rosnąca ilość instalacji fotowoltaicznych pozwoli na szybszą transformację energetyczną Polski. Takie działania oprócz wzrastającej niezależności związanej z energią, są również istotne w walce z zachodzącymi zmianami klimatycznymi. Dlatego rozwijający się sektor zielonej energii jest nadzieją dla ograniczenia emisji CO2 w Polsce i Europie.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram