Fotowoltaika w zimie — czy jest skuteczna?

16 listopada, 2023

Czy fotowoltaika zimą ma sens? Śnieg, lód, duże wahania temperatur. Zima jest wymagającym czasem dla instalacji fotowoltaicznych. Jednak przy wsparciu odpowiedniej konserwacji możesz czerpać wiele korzyści płynących z odnawialnych źródeł energii nawet podczas najkrótszych dni w roku.

Czy fotowoltaika działa zimą?

Zastanawiasz się nad efektywnością fotowoltaiki podczas wyraźnie krótszych zimowych dni? Opinie mówiące o tym, że efektywność instalacji zimą jest znikoma, nie mają wiele wspólnego z prawdą. Efektywność paneli jest uzależniona od kilku czynników:

  • Czystości: liście, kurz, piasek i inne zanieczyszczenia mogą pogarszać funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej. Regularnie usuwaj zabrudzenia z powierzchni paneli. Bo ich czystość bezpośrednio wpływa na wydajność.
  • Kąta nachylenia: słońce zmienia swoje położenie na niebie podczas różnych pór roku. Dostosuj kąt nachylenia instalacji do aktualnego poziomu nasłonecznienia. Wtedy nawet podczas najkrótszych dni w roku możesz czerpać korzyści, jakie przynoszą odnawialne źródła energii. 
  • Regularnego serwisu: przeglądy w wykonaniu certyfikowanego specjalisty to klucz do dobrze działającej instalacji fotowoltaicznej.

Jeśli spełnisz wszystkie z tych elementów, nawet w zimowe krótkie dni Twoja instalacja będzie spełniała swoje zadanie.

Jak działa fotowoltaika zimą

Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest przekształcanie promieni słonecznych w energię elektryczną. Czy wiesz, że niskie temperatury sprzyjają efektywnej konwersji? Instalacje mogą efektywnie działać w ekstremalnie mroźnych temperaturach, nawet - 40 stopni. Śnieg zazwyczaj nie stanowi poważniejszego problemu dla wydajności paneli fotowoltaicznych. Sprzęt dobrej jakości charakteryzuje się również zwiększoną odpornością na czynniki mechaniczne. 

Co ciekawe, większość producentów nie zaleca ręcznego usuwania pokrywy śnieżnej z powierzchni paneli. Najczęściej śnieg roztapia się on samoczynnie, co spowodowane jest ciepłem generowanym przez ogniwa. Oczywiście wydajność instalacji zimą może być nieco niższa, jednak odpowiednio zaprojektowany system powinien zimą nadal pozyskiwać zieloną energię.

Fotowoltaika zimą – ile produkuje energii

Zimą ilość energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną jest niższa niż latem. Jednak zważając na różnicę w długości najkrótszego i najdłuższego dnia w roku, która wynosi aż 9 godzin, taka zależność wydaje się naturalna. Sprawdź, jak to przedstawia się w konkretnych liczbach:

  • Wydajność instalacji zimą: przeciętna instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kW wytwarza zimą od 30 do 60 kWh energii elektrycznej. Podczas grudnia i stycznia, kiedy dni są najkrótsze, produkcja może spaść nawet do 30 kWh w ujęciu miesięcznym. 
  • Wydajność instalacji latem: przeciętna instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kW latem może wytworzyć od 140 do 180 kWh w ujęciu miesięcznym. 

Warto jednak podkreślić, że wydajność fotowoltaiki nie spada drastycznie zimą, choć jest naturalnie niższa niż latem. Zastanawiasz się, jak możesz wpłynąć na działanie paneli fotowoltaicznych zimą? Przywiązuj wagę do konserwacji, czyli oczyszczania całego systemu. Rozważ również zmianę kąta nachylenia, w ten sposób możesz znacząco poprawić efektywność instalacji podczas zimowych miesięcy. 

Wydajność fotowoltaiki w zimie

Fundamentem wydajności instalacji fotowoltaicznej jest dobry projekt. Tylko profesjonalna firma zaprojektuje dla Ciebie system, który będzie uwzględniał profil nasłonecznienia, ukształtowanie terenu i indywidualne cechy działki. Jeśli dodasz do tego odpowiednią konserwację, w postaci regularnych przeglądów, usuwania zanieczyszczeń (liści, kurzu) oraz obsługę serwisową, uzyskasz wydajną instalację, dla której zima nie będzie stanowiła problemu.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram