Czy pozyskiwanie energii fotowoltaicznej w Polsce jest opłacalne? Uważasz, że krótkie zimowe dni, często pochmurna polska pogoda, która jest charakterystyczna dla naszego klimatu wpływają negatywnie na efektywność instalacji fotowoltaicznych? Dlaczego w takim razie coraz więcej firm, rolników i inwestorów indywidualnych decyduje się na to rozwiązanie? Sprawdzamy, czy fotowoltaika w Polsce może być opłacalna.
Fotowoltaika w Polsce – czy pogoda jest przeszkodą?
Fotowoltaika w ostatnich latach bardzo się rozwinęła. Dopracowane ogniwa fotowoltaiczne sprawiają, że możliwe jest tworzenie paneli o wysokiej wydajności. To z kolei oznacza, że prąd może być wytwarzany nie tylko w warunkach pełnego nasłonecznienia, ale również w pochmurne dni.
Sytuację ułatwia też program prosumencki umożliwiający oddawanie do sieci nadwyżek wyprodukowanej energii (np. podczas słonecznego lata) i odbieranie ich (w wysokości 80%), gdy zajdzie taka potrzeba (np. zimą). Dzięki temu inwestycja w zakup paneli zwraca się już po 6 – 10 latach.
Czy fotowoltaika w Polsce generuje dodatkowe koszty?
Warto również pamiętać, że współcześnie dostępne panele fotowoltaiczne są praktycznie niezawodne i bardzo trwałe. Nie generują żadnych kosztów utrzymania, jedyny potrzebny wydatek to ten na zakup i montaż paneli oraz osprzętu. Coraz więcej producentów oferuje 25-letnią gwarancję na swoje wyroby, a w tym czasie efektywność instalacji, to znaczy ilość produkowanego przez nią prądu, zmniejsza się jedynie nieznacznie. Wszystko to wpływa na opłacalność inwestycji w fotowoltaikę.
Coraz tańsza fotowoltaika dla domu i firmy w Polsce
Wraz z udoskonaleniem i rozpowszechnieniem technologii spada również jej cena, dzięki czemu koszt paneli fotowoltaicznych maleje. Jednocześnie ceny energii pobieranej z sieci stale rosną. Tym samym oszczędności związane z produkowaniem własnej energii z roku na rok stają się coraz większe. W połączeniu z wysoką wydajnością współczesnej fotowoltaiki tworzy to bardzo korzystny klimat do inwestowania. Dlatego też osoby, które już zdecydowały się na ten krok, bardzo rzadko mają powody do narzekań.
Dofinansowanie do fotowoltaiki w Polsce
Co ważne, chcąc zamontować panele, można ubiegać się o wsparcie finansowe. Może nim być objęta zarówno fotowoltaika dla firm, jak i ta dla domu. Obecnie funkcjonują różne programy pozwalające na pozyskanie bezzwrotnych dotacji albo też korzystnych pożyczek na zakup i montaż instalacji. Pozwala to zmniejszyć początkowy koszt fotowoltaiki i sprawić, że inwestycja szybciej się zwróci.
Jakie warunki trzeba spełnić w Polsce, aby zainstalować fotowoltaikę?
Zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą z 7 lipca 1994 roku Prawo Budowlane (tekst jednolity Dz. U. 2017.1332), prace związane z montażem m.in. instalacji fotowoltaicznych do 40 kW nie wymagają pozwolenia na budowę oraz wcześniejszego zgłoszenia do odpowiedniego organu. Należy jednak upewnić się, czy konstrukcja dachu pozwala na dodatkowe obciążenie, zwracając szczególną uwagę na okres zimowy i balast w postaci zalegającego śniegu.
Czy warto zakładać fotowoltaikę w Polsce? Jak najbardziej! Należy podkreślić, że nie jest to rozwiązanie dla każdego i w niektórych przypadkach po prostu się nie sprawdzi. Doświadczenie pokazuje jednak, że coraz więcej osób i organizacji może odczuć korzyści z montażu instalacji PV.