Czy montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej jest opłacalny?

22 maja, 2020

Fotowoltaika składa się m.in. z paneli fotowoltaicznych, które czerpią energię z promieni słonecznych. Wytwarzają prąd stały w wyniku zjawiska fotowoltaicznego, zachodzącego w ogniwie krzemowym. Dzięki temu prąd pochodzący z fotowoltaiki jest w 100% odnawialny i ekologiczny. Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na inwestycję w panele fotowoltaiczne - czy jest to w pełni opłacalna decyzja? Czy montaż nawet niedużej instalacji ma sens? Podpowiadamy!

Mikroinstalacja fotowoltaiczna - co to takiego?

Jak już wcześniej wspominaliśmy - fotowoltaika to odnawialne źródło energii, które pozwala pozyskiwać prąd w sposób darmowy i praktycznie nieskończony. Aby zacząć oszczędzać na rachunkach za prąd i przejść na "zieloną" stronę mocy, nie trzeba od razu pokrywać całego dachu panelami fotowoltaicznymi - często wystarcza mikroinstalacja fotowoltaiczna.

Dwóch mężczyzn na dachu domu jednorodzinnego, montujących panele fotowoltaiczne, zapewniające opłacalny prąd.
Zainstalowanie fotowoltaiki w domku jednorodzinnym pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet o 80%.

Czym jest dokładnie mikroinstalacja fotowoltaiczna? To niewielka, przydomowa instalacja, której głównym celem jest zasilanie budynku. Według nowej definicji, określonej w ramach aktualnej ustawy o odnawialnych źródła energii: mikroinstalacja fotowoltaiczna to instalacja o łącznej zainstalowanej mocy do 50 kW, która wymaga przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, a także której napięcie znamionowe jest niższe nić 110 kV lub którego moc osiągalna cieplna nie przekracza 150 kW.

Jak działa mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Mikroinstalacje fotowoltaiczne działają w dokładnie taki sam sposób, co klasyczne, duże systemy fotowoltaiczne. Światło słoneczne pada bezpośrednio na płytkę umieszczoną w panelu fotowoltaicznym - energia wytwarzana jest poprzez ruch elektronów w układzie. Następnie, wspomniana już energia, zostaje przekonwertowana w kolektorze - w ten sposób prąd stały zamienia się w zmienny. Przekształcona energia elektryczna jest rozprowadzana do urządzeń w gospodarstwie domowym, zaś nadmiar jest magazynowany (oddawany do sieci).

Czym różnią się panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych?

Fotowoltaika na gruncie - Ekoprime

Panele fotowoltaiczne (także te stosowane w przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznych) służą do produkcji prądu pozyskiwanego z energii słonecznej. Celem kolektorów słonecznych jest natomiast przede wszystkim pozyskiwanie energii do podgrzania wody.

Czy montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej jest opłacalny?

W świetle obecnej ustawy o OZE można jasno stwierdzić, że nieduże instalacje fotowoltaiczne przynoszą prosumentom więcej korzyści. Ustawa o odnawialnych źródłach energii określa, m.in. takie udogodnienia dla inwestorów, jak:

  • stabilne oraz bardzo korzystne upusty,
  • brak wymogu posiadania koncesji na produkcję energii pochodzącej z fotowoltaiki,
  • możliwość odliczenia budowy systemu od podatku (opcja dostępna od 2019 r.),
  • szybki zwrot z inwestycji,
  • brak wymagań dot. pozwolenia na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Jak dobrać moc mikroinstalacji fotowoltaicznej, aby wybór był opłacalny?

Wielkość inwestycji poczynionych w związku z instalacją fotowoltaiki powinien być uzależniony przede wszystkim od potrzeb gospodarstwa domowego. Wielkość przydomowego systemu dobiera się, uwzględniając energię elektryczną oddaną do sieci w taki sposób, aby nie przekraczała rocznego zużycia.

Obecnie dostępne upusty zakładają, że dla każdej instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW, za 1 kWH oddaną do ogólnej sieci prosument może otrzymać w innym momencie 80% energii - czyli ok. 0,8 kWh. Jak więc ustalić, kiedy mikroinstalacja jest w pełni opłacalna? Warto zwrócić uwagę na:

  • średnie miesięczne rachunki za prąd - z nich wynika nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną (np. w sytuacji, gdy miesięczne opłaty wynoszą ok. 120 zł - pełne zapotrzebowanie domostwa zostanie pokryte przez instalację fotowoltaiczną o mocy ok. 3,3 kWp);
  • roczny koszt zużycia energii - porównując skalę całoroczną, łatwiej jest określić zapotrzebowanie na energię elektryczną; gdy w gospodarstwie zużywane jest przez 12 miesięcy ok. 3000 kWh, instalacja powinna wynosić ok. 3,75 kWp.

 

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram