Czy fotowoltaika dla firm się opłaca?

30 sierpnia, 2020

Jako przedsiębiorca płacisz wysokie rachunki za energię elektryczną? Obawiasz się kolejnych podwyżek cen? Być może czas zacząć wytwarzać własny prąd, wykorzystując energię słoneczną. To prostsze niż myślisz! Jednak czy opłacalne? Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy fotowoltaika dla firmy to dobry pomysł, szczególnie z finansowego punktu widzenia, czytaj dalej.

Fotowoltaika dla firm – darmowa energia i niezależność

fotowoltaika-dla-firmy

Fotowoltaika to technologia pozwalająca na przetwarzanie energii słonecznej w energię elektryczną używaną do zasilania urządzeń, maszyn czy oświetlenia. Dzięki wydajnym panelom, montowanym najczęściej na dachach budynków, można pozyskać takie ilości energii, które pokryją większość potrzeb firmy. Co ważne, inwestycja w fotowoltaikę dla przedsiębiorstwa jest jednorazowa – panele nie generują żadnych kosztów utrzymania, produkując prąd nawet przez kilkadziesiąt  lat bez znacznego uszczerbku na wydajności. Oznacza to, że wytworzona przez nie energia jest darmowa.

Fotowoltaika w firmie to przede wszystkim:

  • oszczędności – produkcja własnej energii pozwala na znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych przedsiębiorstwa;
  • niezależność – zabezpieczenie przed wzrostem cen prądu i przerwami w dostawach;
  • ekologia – energia pozyskana ze słońca jest „czysta”, tzn. całkowicie przyjazna dla środowiska;
  • bezpieczeństwo i wygoda – panele są bezobsługowe i bezawaryjne, nie generują dodatkowych kosztów utrzymania;
  • inwestycja na lata – trwałość instalacji fotowoltaicznych ocenia się na kilkadziesiąt lat, wiele rodzajów paneli jest objętych 25-letnią gwarancją.

Panele pracują najwydajniej podczas słonecznej pogody, jednak dzięki nowoczesnym technologiom produkcja odbywa się również w pochmurne dni. Istnieje możliwość stworzenia instalacji, która nawet zimą będzie dostarczać znaczne ilości energii, zaspokajając większość potrzeb przedsiębiorstwa.

Opłacalność fotowoltaiki dla firm

fotowoltaika-dla-firmy

Zastanawiasz się, czy to wszystko nie brzmi zbyt dobrze? Wątpisz w opłacalność fotowoltaiki dla firmy? Spieszymy z wyjaśnieniami. Po pierwsze należy zaznaczyć, że dziś ta technologia jest znacznie bardziej przystępna niż jeszcze kilka lat temu. Panele stają się coraz tańsze i coraz bardziej wydajne. W tym samym czasie ceny energii pobieranej z sieci rosną, generując coraz wyższe koszty prowadzenia firmy. Obecnie szacuje się, że czas zwrotu nakładów na inwestycję w panele fotowoltaiczne dla firmy to zaledwie 6 – 10 lat. Jest to fenomenalny wynik, szczególnie biorąc pod uwagę 25-letnią gwarancję na urządzenia oraz pozostałe korzyści, jakie daje fotowoltaika.

Jakie zyski zapewnia fotowoltaika dla przedsiębiorstwa?

Instalacja fotowoltaiczna dla firmy daje przede wszystkim poważne oszczędności finansowe – dzięki niej można obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%! To oznacza większą ilość środków, które można przeznaczyć na inwestycje i rozwój. Sam zakup paneli i osprzętu można wliczyć w koszty firmy, uzyskując odliczenia od podatku dochodowego.

Wysokość zysków finansowych związanych z produkcją własnego prądu zależy od rodzaju i wydajności instalacji fotowoltaicznej dla firmy. Wiele zależy również od sposobu finansowania (gotówka, leasing, kredyt). Warto przed zakupem dokonać dokładnych obliczeń dla swojego przedsiębiorstwa, by wiedzieć, jakiego rodzaju oszczędności można się spodziewać i jak szybko nakłady na inwestycję się zwrócą.

Montaż instalacji fotowoltaicznej dla firmy – ile to kosztuje?

Nie da się jednoznacznie wskazać, ile będzie kosztować instalacja fotowoltaiczna dla firmy. Zarówno efektywność, jak i cena fotowoltaiki zależą od trzech podstawowych czynników:

  • mocy instalacji – dopasowanej do zapotrzebowania energetycznego budynku;
  • miejsca montażu – im bardziej nasłonecznione, tym większa efektywność;
  • jakości wybranych komponentów – decydująca o wydajności.

Przy wycenie należy zacząć od analizy zapotrzebowania energetycznego budynku oraz wyboru optymalnego miejsca montażu. Szacunkowo można jednak przyjąć, że koszt budowy instalacji o mocy 1 kW wynosi ok. 5 – 6 tys. zł.

Dofinansowanie dla paneli fotowoltaicznych dla firm

Twoja inwestycja w energię słoneczną może być jednak łatwiejsza. Warto postarać się o dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm dostępne w ramach kilku programów – np. Energia Plus lub Bocian. Umożliwiają one na uzyskanie dopłat, najczęściej w formie korzystnie oprocentowanych pożyczek. Dotacje dla fotowoltaiki dla firm mogą pokryć nawet 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Ich uzyskanie nie musi być skomplikowane – wystarczy skontaktować się ze specjalistą Eko Prime. Nasi pracownicy pomogą Ci w przebrnięciu przez wszystkie formalności.

Nowelizacja ustawy o OZE a fotowoltaika dla firm

Niedawna nowelizacja ustawy o OZE uchwalona przez Sejm sprawiła, że obecnie fotowoltaika dla przedsiębiorstwa jest jeszcze bardziej opłacalna. Przepisy dają bowiem małym i średnim przedsiębiorcom możliwość zostania prosumentami. Umożliwia to korzystanie z atrakcyjnych cen energii pobieranej z sieci, gdy własna produkcja nie jest w stanie pokryć potrzeb firmy.

Przedsiębiorca prosumentem – co to oznacza?

Prosument to słowo oznaczające połączenie producenta i konsumenta. Z punktu widzenia dostawcy energetycznego jest to klient, który produkuje własną energię, a jej nadwyżki (czyli wszystko to, co nie zostanie wykorzystane) oddaje do sieci. W zamian firma energetyczna oferuje możliwość „odebrania” 70% zmagazynowanego w ten sposób prądu (80% przy instalacji do 10 kW). Dzięki temu z energii wyprodukowanej latem, podczas długich, słonecznych dni, możesz korzystać zimą, kiedy instalacja nie nadąża produkować wystarczających jej ilości.

Prosumentem może zostać firma:

  • która dysponuje instalacją o mocy nie większej niż 50 kW,
  • dla której produkcja energii nie jest głównym elementem działalności gospodarczej.

Rozliczenie odbywa się w wygodny sposób, za pomocą dwukierunkowego licznika. Dzięki temu fotowoltaika dla biznesu może się okazać jeszcze bardziej opłacalna!

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram