Kryzys energetyczny sprawia, że coraz więcej inwestorów decyduje się na pozyskiwanie zielonej energii poprzez uruchomienie farm fotowoltaicznych. Niestety, nie każdy z nich posiada odpowiednią działkę, którą może wykorzystać w tym celu. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi dzierżawa gruntu pod fotowoltaikę – zazwyczaj od rolników, którzy mogą dzięki temu zagospodarować nieużytki rolne. Pozostaje jednak pytanie, czy jest to dla nich opłacalne przedsięwzięcie?
Dzierżawa gruntu pod fotowoltaikę – ile można na tym zarobić?
Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z dzierżawy gruntu pod fotowoltaikę jest fakt, że właściciel działki uzyska w ten sposób stałe źródło dochodu bez konieczności wkładu pracy własnej. Zdaje się to być dla niego szczególnie korzystnym rozwiązaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że udostępnia nieużytki rolne lub niezagospodarowane działki, z których aktualnie nie korzystał.
Jakich cen dzierżawy gruntu pod fotowoltaikę rolnicy mogą spodziewać się od inwestora? Duży wpływ na ostateczną kwotę ma potencjał inwestycyjny gruntu, czyli ukształtowanie danego terenu, brak dodatkowych przesłon, które mogłyby utrudniać pozyskiwanie energii z promieni słonecznych oraz uregulowany status prawny gruntu. Zakłada się jednak, że osoba dzierżawiąca grunt pod fotowoltaikę może liczyć na kwotę na poziomie 8 000-10 000 zł za 1 ha ziemi w skali roku. Po przeliczeniu miesięczna cena dzierżawy gruntu pod fotowoltaikę wynosi około 833 zł/ha.
Czy dzierżawa gruntów pod PV jest opodatkowana?
Wielu rolników zastanawia się, czy w związku z przychodem z tytułu dzierżawy gruntu pod budowę farmy fotowoltaicznej są oni zmuszeni do odprowadzania podatku rolnego do Urzędu Skarbowego. Otóż w przypadku dzierżawy gruntu rolnego pod fotowoltaikę możemy mówić o dwóch różnych podatkach:
- podatek od nieruchomości (budowli), który wynosi 2% wartości części budowlanej i nakładany jest na operatora oraz właściciela instalacji fotowoltaicznej;
- podatek rolny, który nakładany jest na właściciela działki przez gminę i wynosi około 92 gr/m2 zabudowanej działki.
Dzierżawa działki pod fotowoltaikę – jak zrobić to bezpiecznie?
By mieć pewność, że cały proces dzierżawy gruntu rolnego przebiegnie sprawnie i będzie korzystny dla obu stron, warto zasięgnąć porady prawnej w zakresie umowy dzierżawy. Dobrze, by uwzględniała ona takie zapisy jak:
- kwestie związane z zabezpieczeniem realizacji umowy;
- kwestie dotyczące kar umownych;
- zabezpieczenie właściciela gruntu rolnego, np. z powodu naruszenia postanowień umowy przez inwestora;
- dokładna charakterystyka przedmiotu dzierżawy, czyli gruntu pod fotowoltaikę;
- określenie obowiązków inwestora w celu zabezpieczenia finansowego właściciela gruntu.
Dzierżawa gruntu pod fotowoltaikę – czy warto?
Budowa farm fotowoltaicznych na gruntach rolnych to przedsięwzięcie, które zyskuje na popularności wśród inwestorów. Dzieje się to z korzyścią dla rolników, którzy poprzez dzierżawę gruntu mogą zyskać dodatkowe źródło dochodu pasywnego, wynoszące nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Powinni oni jednak zachować dużą ostrożność, zwłaszcza na etapie sporządzania umowy z inwestorem. Odpowiednie zabezpieczenie warunków umowy może jednak zapewnić obu stronom wiele korzyści i stać się okazją do przeprowadzenia intratnej inwestycji.