Fotowoltaika to świetny sposób na generowanie oszczędności, zwłaszcza w czasach rosnących cen energii elektrycznej. Taka instalacja pozwala nam na korzystanie z darmowej energii ze słońca, co z kolei przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd. By instalacja fotowoltaiczna mogła jednak zapewnić odpowiednią sprawność i wydajność, konieczne jest ustalenie jej mocy, zapotrzebowania energetycznego budynku oraz możliwości montażowych. Wszystkie te kwestie omawia się podczas audytu fotowoltaicznego. Co to takiego i jak wygląda jego przebieg krok po kroku?
Na czym polega audyt fotowoltaiczny?
Audyt fotowoltaiczny to proces polegający na dokładnym sprawdzeniu warunków do montażu instalacji fotowoltaicznej. Co ważne, analizuje on dane miejsce nie tylko pod względem technicznym, ale i ekonomicznym. Prawidłowo przeprowadzony audyt może pomóc nam w określeniu optymalnych warunków montażu instalacji, np. ustaleniu lokalizacji, tak, by panele produkowały jak najwięcej energii.
Warto również dodać, że specjaliści przeprowadzają tak naprawdę dwa rodzaje audytów, które określane są tą samą nazwą. Możemy bowiem wyróżnić:
- audyt fotowoltaiczny będący wyceną i określeniem warunków instalacji PV, który, jak wspomnieliśmy wcześniej, przeprowadza się przed montażem i zakupem paneli w celu sprawdzenia, czy można je zainstalować w danym budynku. Podczas takiego audytu dowiadujemy się, ile paneli PV potrzebujemy, jaka powinna być ich moc oraz jakiego kosztu całkowitego musimy się spodziewać za taką inwestycję;
- audyt fotowoltaiczny po montażu instalacji, który jest dodatkową usługą zlecaną dostawcom fotowoltaiki. Przeprowadza się go, by potwierdzić, że cały system pracuje prawidłowo. Eksperci uruchamiają wówczas falownik oraz pozostałe elementy instalacji, weryfikując zgodność poszczególnych parametrów. Taki audyt można wykonać zarówno bezpośrednio po montażu instalacji, jak i w kolejnych latach, jeżeli chcemy upewnić się, czy instalacja pracuje prawidłowo.
Audyt fotowoltaiczny krok po kroku
Prawidłowo przeprowadzony audyt instalacji fotowoltaicznej to czasochłonny proces, który powinien składać się z kilku elementów:
- krótki wywiad z inwestorem – jest to tak naprawdę pierwsza rozmowa z inwestorem, podczas której specjalista może poznać jego potrzeby. Na tym etapie określa się m.in. profil zużycia prądu (na podstawie analizy dotychczasowych rachunków za prąd) oraz prognozowany wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną (np. ze względu na planowany montaż dodatkowych urządzeń, chociażby klimatyzatora);
- analiza możliwości montażowych – tę kwestię można ocenić zarówno podczas wizji lokalnej, jak i za sprawą specjalnego oprogramowania. Ważne jest, by na tym etapie określić niezbędną powierzchnię gruntu lub dachu pod montaż fotowoltaiki, a także ewentualne przeszkody, które mogłyby utrudniać pracę paneli (zacienienie, okna dachowe lub kominy). Audytor ocenia wówczas, jaka jest orientacja dachu względem stron świata, z jakiego materiału jest on wykonany i pod jakim kątem został umieszczony. Równie istotne jest sprawdzenie, w jakim miejscu powinien być ustawiony falownik i jak powinny przebiegać trasy kablowe. Po uzyskaniu wszystkich tych informacji firma montażowa może przejść do stworzenia indywidualnego projektu instalacji dla danego inwestora;
- analiza opłacalności całej inwestycji – mając gotowy projekt instalacji PV, łatwiej jest wycenić całą inwestycję i określić prognozowane uzyski energetyczne z instalacji. Na podstawie tych informacji audytor może dokonać analizy opłacalności inwestycji i określić, po jakim czasie inwestycja może się zwrócić.
Czy przeprowadzenie audytu instalacji fotowoltaicznej jest konieczne przed jej uruchomieniem?
Zgodnie z przepisami polskiego prawa energetycznego nie ma konieczności, by domowa instalacja fotowoltaiczna przechodziła jakikolwiek audyt. Zarówno elementy składowe systemu, jak i sam montaż instalacji fotowoltaicznej muszą być jednak precyzyjnie udokumentowane. W całej dokumentacji powinny znaleźć się informacje na temat schematu elektrycznego oraz certyfikatów, jakie posiadają panele fotowoltaiczne oraz falownik.
Ile kosztuje audyt instalacji fotowoltaicznej?
W większości przypadków firmy zajmujące się montażem instalacji PV wykonują taką usługę za darmo – wchodzi ona wówczas w skład kompleksowego pakietu montażowego. Często wygląda to tak, że prosument nie płaci za wykonanie audytu, jednak pod warunkiem, że zdecyduje się na montaż instalacji. W przeciwnym razie będzie zobowiązany do zapłaty.