Wzrost cen energii elektrycznej w 2024 roku — jak wpłynie na fotowoltaikę?

23 listopada, 2023

Cała Polska wstrzymuje oddech w oczekiwaniu na dane dotyczące przyszłorocznej prognozowanej ceny prądu. Wraz z końcem 2023 roku wygasają regulacje związane z zamrożeniem stawek. Czy wraz z początkiem 2024 roku ceny diametralnie wzrosną, czy nadal będą regulowane przez państwo? Jak sytuacja związana z sytuacją energetyczną wpłynie na fotowoltaikę? Tutaj nie ma miejsca na wróżenie z fusów, dlatego przyjrzyj się chłodnej kalkulacji.

Wzrost cen prądu w 2024 roku: wstępne prognozy

Prognozowane na 2024 rok ceny prądu w Polsce budzą wiele emocji. Zdaniem Urzędu Regulacji Energetyki, jeśli nie zostaną wdrożone kolejne mechanizmy osłonowe, wysokość rachunków może wzrosnąć nawet o 70%. Takie wartości mrożą krew w żyłach. Jednak przyjrzyjmy się cenom energii na przestrzeni ostatnich kilku lat:

  • W 2022 roku średnia cena prądu oscylowała wokół kwoty 0,7 zł za kWh
  • W 2023 roku wyniosły już 1,17 zł za kWh. Co ciekawe wartość ta uwzględnia rządowe rozwiązania w postaci zamrożenia cen energii. 
  • W 2024 roku według prognoz możliwy jest wzrost cen do kwoty 1,42 za kWh.

Za takie prognozy odpowiedzialne są wygasające tarcze, które w ostatnim czasie stabilizowały ceny energii. Czy widmo drastycznych podwyżek jest realne? Nie wiadomo. Według prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taki scenariusz jest możliwy, jeśli nie wejdą w życie nowe pakiety osłonowe. 

Jednak optymistycznym akcentem jest to, że coraz częściej słychać głosy mówiące o toczących się rozmowach nad dalszymi rozwiązaniami mającymi stabilizować ceny prądu na początku 2024 roku. Co ciekawe, tak drastyczny wzrost cen energii w największym stopniu wypłynie na przedsiębiorców, a w konsekwencji na ceny podstawowych produktów. 

Dowiedz się także na temat rozliczenia fotowoltaiki w 2024 roku

Fotowoltaika jako alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii 

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Stale rosnące koszty związane z energią oraz kryzys klimatyczny skłaniają wiele osób do inwestycji w panele fotowoltaiczne. Bo energia pozyskiwana ze słońca ma wiele zalet:

  • Ogranicza emisję CO2: instalacje są źródłem czystej energii. Nie przyczyniają się do dalszej degradacji środowiska.
  • Widocznie obniżają rachunki: instancja fotowoltaiczna sprawi, że Twoje rachunki będą niższe. Możesz też sprzedawać energię elektryczną do sieci.
  • Bezpieczeństwo i niezależność energetyczna: gospodarstwa domowe wyposażone w instalacje fotowoltaiczne są niezależne od innych źródeł energii. Taka niezależność przyczynia się do stabilizacji cen energii na rynku.
  • Inwestycja na lata: panele fotowoltaiczne, które są regularnie konserwowane i poddawane serwisom, będą służyły Ci przez wiele lat.

Analiza wpływu drożejącej energii na rynek fotowoltaiki

Analiza wpływu drożejącej energii na rynek fotowoltaiczny jest niezwykle istotna w kontekście rynku fotowoltaicznego. Dlaczego? Stale rosnące ceny energii konwencjonalnej przekładają się na dynamiczny rozwój branży fotowoltaicznej. 

Przeciętne gospodarstwa domowe, a w szczególności przedsiębiorcy odczuwają nawet minimalne wzrosty cen, które odbijają się na ich budżecie. Im wyższe są ceny energii, tym więcej osób decyduje się na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii. Takie kroki w długofalowym rozrachunku są bardzo atrakcyjne. Co więcej, perspektywa dalszych wzrostów cen sprawia, że coraz więcej osób inwestuje w systemy fotowoltaiczne. 

Wyzwania dla branży fotowoltaicznej w obliczu rosnących cen energii 

Wzrastające ceny energii pochodzącej z konwencjonalnych źródeł prawdopodobnie będą skutkowały długofalowym zwiększonym zapotrzebowaniem na instalacje fotowoltaiczne. Taka sytuacja wiąże się z trzema głównymi wyzwaniami, przed jakimi stanie cała branża.

  1. Zapotrzebowanie na nowe technologie i większą wydajność paneli fotowoltaicznych: inwestorzy oczekują rozwiązań, które charakteryzują się stabilną i efektywną pracą. Dlatego branża fotowoltaiczna musi dostosować się do rosnących wymagań klientów odnoszących się do cen i wydajności instalacji.
  1. Potencjalne trudności w dostosowaniu infrastruktury energetycznej do wzrostu zainteresowania fotowoltaiką: sieci przesyłowe i rozdzielcze w naszym kraju, muszą zostać przystosowane do przyjmowania i dystrybucji energii wyprodukowanej przez rozproszone źródła. Coraz większe zainteresowanie fotowoltaiką zwraca uwagę na przestarzałą infrastrukturę, która wymaga modernizacji.
  2. Przeszkody regulacyjne i logistyczne w rozwoju rynku fotowoltaicznego: jasne i klarowne rozwiązania prawne, stabilne przepisy i odpowiednie standardy są niezbędne do dalszego rozwoju branży fotowoltaicznej.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram