Montaż paneli fotowoltaicznych na elewacji budynków

27 marca, 2024

Panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu czy też umiejscowione na gruncie to rozwiązania, które nie wzbudzają dziś już raczej większego zaskoczenia. Niecodziennym widokiem wciąż są jednak panele fotowoltaiczne na elewacji, czyli na ścianie budynku. Czy taka instalacja spełnia przepisy prawne i pozwala na uzyskanie dużej ilości energii? W jaki sposób przygotować się do stworzenia elewacji fotowoltaicznej?

Panele fotowoltaiczne na elewacji – czy to dobre rozwiązanie?

Świadomość Polaków na temat konieczności wdrażania ekologicznych rozwiązań energetycznych jest z roku na rok coraz większa.  Najlepszym dowodem na to jest fakt, że liczba prosumentów w Polsce przekroczyła w marcu 2023 roku poziom 1 241 miliona osób. Panele fotowoltaiczne instalowane na dachu budynku lub gruncie to dziś standard. A co z panelami fotowltaicznymi na elewacji? Takie konstrukcje są zdecydowanie mniej popularne, chociaż elewacja może być bardzo dobrym miejscem pod ich montaż. Po montażu fotowoltaiki polecamy sprawdzić rozliczenia fotowoltaiki w 2024 roku!

Okazuje się, że odpowiednio zaprojektowana elewacja fotowoltaiczna może:

  • zapewnić łatwiejszą instalację fotowoltaiki;
  • umożliwić oszczędność energii nawet do 40% w porównaniu do tradycyjnych elewacji;
  • zapobiec ryzyku pęknięcia materiałów elewacyjnych;
  • ograniczyć dopływ hałasu przedostającego się z zewnątrz budynku;
  • zapewnić zwiększoną wydajność instalacji w okresie zimowym, ponieważ panele fotowoltaiczne nie będą zasypywane przez śnieg, jak np. w przypadku paneli instalowanych na dachu;
  • zapewnić wysokie walory estetyczne budynku.

Elewacja fotowoltaiczna – kto powinien się zdecydować na takie rozwiązanie?

Montaż paneli fotowoltaicznych na elewacji jest wskazany w sytuacji, gdy nie ma możliwości opracowania tradycyjnej instalacji PV. Przykładowo, jeżeli dach budynku jest zbyt mały, by pomieścić niezbędne moduły lub nietypowa bryła budynku uniemożliwia ich montaż, wtedy warto rozważyć inne rozwiązania. Zwykle prosumenci planują wówczas stworzenie specjalnej konstrukcji na gruncie, dzięki której panele będą mogły być nachylone pod kątem 35 stopni w kierunku południa. Problem może pojawić się jednak wtedy, gdy przestrzeń wokół domu jest zbyt mała lub gdy właściciel nie ma do niej dostępu. Wtedy bardzo dobrą alternatywą stają się panele fotowoltaiczne elewacyjne.

Wydajność paneli fotowoltaicznych elewacyjnych

Niestety, w przypadku fotowoltaiki na elewacji nie możemy liczyć na podobną efektywność jak dla modułów instalowanych na dachu. Ze względu na fakt, że są one mocowane w pozycji pionowej, nie są w stanie pobierać tyle energii z promieni słonecznych co panele PV nachylone pod kątem 35 stopni. W rezultacie instalacja fotowoltaiczna na elewacji może zapewnić nam maksymalnie do 70% wydajności tradycyjnej instalacji PV montowanej na dachu lub gruncie.

Warto jednak podkreślić, że w okresie zimowym elewacja fotowoltaiczna sprawdza się znacznie lepiej w porównaniu do modułów na dachu. Wynika to z tego, że zimą, gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem, moduły umieszczone na elewacji są lepiej doświetlone, co pozwala na wygenerowanie większych uzysków energetycznych.

Fotowoltaika na elewacji – montaż krok po kroku

Instalacja fotowoltaiczna na elewacji budynku jest obciążona pewnymi regulacjami prawnymi, które nie muszą być przestrzegane w przypadku instalacji montowanych na pokryciu dachowym. Ważne są tu takie kwestie jak m.in. ocena ochrony cieplnej budynku, zapewnienie zasad bezpieczeństwa pożarowego oraz gwarancji odporności elewacji na zmienne temperatury.

Co więcej, fotowoltaika na elewacji wymaga użycia nieco innych komponentów niż te, z których można skorzystać na dachu budynku. Różnicę zaobserwować możemy chociażby na przykładzie mocowań i uchwytów, a także konstrukcji paneli solarnych, których można tu użyć. Istotnym zagadnieniem jest także konieczność ochrony elewacji przed uszkodzeniami mechanicznymi. Z tego powodu elewacja fotowoltaiczna musi być wzbogacona o specjalne obudowy (aluminiowe lub stalowe).

Na koniec warto zastanowić się nad rozmieszczeniem paneli fotowoltaicznych na elewacji. W niektórych sytuacjach istnieje bowiem możliwość zwiększenia odległości pomiędzy modelami i stosowania modułów o oryginalnym wyglądzie. Jest to prosty sposób na podniesienie estetyki budynku, np. poprzez montaż oświetlenia LED na panelach, by podświetlić w ten sposób elewację w nocy.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram