Jak działa fotowoltaika?

12 lipca, 2020

Wszystkie urządzenia elektryczne, zarówno te znajdujące się w domu, ogrodzie, czy firmie – do swojego działania potrzebują prąd. Większość z nas korzysta z klasycznego rozwiązania, czyli prądu pobieranego z sieci energetycznej. Zdecydowanie tańszym, bardziej ekologicznym i wydajniejszym rozwiązaniem jest instalacja fotowoltaiczna. Z czego się składa i jak działa fotowoltaika? Na czym dokładnie polega pobieranie energii elektrycznej ze słońca?

Obecnie rozwój fotowoltaiki jest bardzo dynamiczny. Z uwagi na ekologię, słońce stanowi dziś trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na świecie. Energia słoneczna może być wykorzystywana do zasilania niewielkich urządzeń przenośnych, takich jak kalkulatory czy zegarki, ale także lamp i sygnalizacji drogowych oraz parkometrów, a coraz częściej do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody w budynkach mieszkalnych.

Fotowoltaika – co to takiego?

Fotowoltaika to proces wytwarzania energii elektryczne bezpośrednio z promieniowania słonecznego. Najprościej mówiąc – fotowoltaika to zespół urządzeń, które pozwalają na tworzenie darmowej energii elektrycznej. Prąd wytwarzany za pomocą fotowoltaiki służy nie tylko dla urządzeń elektrycznych, ale także do ogrzewania budynku, produkcji ciepłej wody, a nawet chłodzenia pomieszczeń latem.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna to zespół urządzeń, które powodują, że promienie słoneczne są zamieniane w prąd elektryczny. Przede wszystkim jednak fotowoltaika składa się z:

  • paneli fotowoltaicznych, wyposażonych w ogniwa fotowoltaiczne; można mocować je na dachu lub bezpośrednio na gruncie;
  • inwertera, zwanego również falownikiem, który służy do przekształcania prądu stałego w zmienny;
  • zabezpieczeń przeciwnapięciowych;
  • dwukierunkowego licznika energii elektrycznej;
  • systemu mocującego, okablowania oraz ewentualnie akumulatora.

Przeczytaj również: Montaż paneli fotowoltaicznych - usytuowanie, kierunek, kąt

Jak działa fotowoltaika?

Działanie fotowoltaiki, wbrew pozorom, jest niezwykle łatwe. Jednak, co najistotniejsze – z własnej, domowej elektrowni słonecznej powstaje dokładnie ten sam prąd, co w elektrowni. Na dodatek, zamontowanie instalacji fotowoltaicznej nie wymaga większych przeróbek budynku. Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Zalety fotowoltaiki - dlaczego warto w nią inwestować? Ekoprime

Fot: Jak działa system fotowoltaiczny i z jakich elementów się składa?

Znajdujące się w panelach słonecznych ogniwa fotowoltaiczne, pod wpływem promieni słonecznych doprowadzają do zachodzenia tzw. efektu fotowoltaicznego. W jego wyniku powstaje prąd stały. Następnie trafia on do wspomnianego wcześniej falownika, który pozwala na przekształcenie go w prąd zmienny, czyli taki, który jest konieczny do zasilania urządzeń elektrycznych.

Sprawdź także nasz inny artykuł: Fotowoltaika - czy się opłaca?

Co najważniejsze – powstała w wyniku fotowoltaiki energia słoneczna jest zużywana w domu w pierwszej kolejności, tym samym „zmniejszając” zużycie prądu sieciowego. Każda nadwyżka prądu, która nie zostanie zużyta, jest transferowana do tzw. sieci elektroenergetycznej. Będzie mógł z niej skorzystać każdy, a w zamian, Zakład Energetyczny rozliczy się z Tobą za pomocą tzw. net meteringu.

Jakie są zalety fotowoltaiki?

  • Instalacje fotowoltaiczne to prawdziwa rewolucja energetyczna. Dzięki nim każdy może produkować darmową, a zarazem czystą, naturalną energię.
  • Fotowoltaika nie emituje żadnych zanieczyszczeń – nie ma więc wpływu na postępującą degradację środowiska naturalnego, a uzyskiwana w ten sposób energia jest w 100% eko.
  • Wiele osób obawia się, że nasłonecznienie w Polsce jest zbyt małe – to nie prawda. Leżący na tej samej wysokości geograficznej i mający podobne warunki nasłonecznienia Niemcy są jednymi z liderów fotowoltaicznych na świecie.
  • Jedną z największych zalet fotowoltaiki jest żywotność ogniw, która może wynosić nawet do 40 lat.
  • Jeśli potrzebujesz więcej prądu niż jest w stanie wytworzyć Twoja instalacja – niedobór uzupełniany jest z sieci elektroenergetycznej.
  • Montaż systemów fotowoltaicznych = jednorazowe koszty inwestycji.

Jakie są wady fotowoltaiki?

  • Inwestując w niskiej jakości panele fotowoltaiczne należy liczyć się z tym, że nie wytrzymają one bardzo długo. Warto od początku zainwestować w ogniwa fotowoltaiczne, których żywotność wynosi minimum 25 lat.
  • W przypadku nieprawidłowo zamontowanych paneli, może dojść do ich uszkodzenia. Instalację fotowoltaiki należy powierzyć jedynie fachowcom.
  • Wpływ na działanie fotowoltaiki ma również pogoda – gdy na panelach zalega duża warstwa śniegu, trzeba pamiętać o regularnym usuwaniu go z ich powierzchni. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku dachów o niskim stopniu nachylenia.
  • Na obszarach zanieczyszczonych lub rolnych, warto dbać o regularne oczyszczanie paneli fotowoltaicznych z kurzu i brudu.

Panele fotowoltaiczne mogą mieć kilka wad, ale nie zmienia to faktu, że są niezwykle opłacalne. Jednak by mogły działać na optymalnym poziomie, właściciel powinien znać podstawowe przyczyny pogarszające ich wydajność i odpowiednio im zapobiegać.

Dlaczego warto skorzystać z instalacji fotowoltaicznych?

Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych szuka rozwiązań na rosnące wciąż rachunki za prąd. Jednym z najlepszych rozwiązań jest właśnie instalacja fotowoltaiki, do zainwestowania w którą skłaniają:

  • ciągłe podwyżki cen prądu,
  • alarmy smogowe,
  • uruchamiane programy wsparcia i kredytów preferencyjnych,
  • szybki zwrot z inwestycji.

 

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram