Gdzie można wybudować farmę lub mikro elektrownię fotowoltaiczną?

29 czerwca, 2020

Z uwagi na zmieniające się warunki klimatyczne, coraz większa uwagę przykładamy do ekologii oraz dbania o środowisko naturalne. Zdajemy sobie sprawę z otaczającego nas zanieczyszczenia, smogu i fatalnych warunkach powietrza. Sposobem na to, by poradzić sobie z zagładą naszej planety jest przejście na „zieloną stronę mocy”, czyli popularyzację farm i mikro elektrowni fotowoltaicznych. Jak można ją założyć? Co warto wiedzieć na temat farm i mikro elektrowni fotowoltaicznych?

 

Farma fotowoltaiczna – co to takiego?

Fotowoltaika to sposób na ekologiczną produkcję prądu bezpośrednio z odnawialnych źródeł energii, a dokładniej z energii słonecznej. Instalacje fotowoltaiczne najczęściej lokuje się na dachach budynku, ale można pójść o krok dalej i zainwestować w tzw. farmy i mikro elektrownie fotowoltaiczne. To duża inwestycja, która pozwala na wytworzenie znacznie większej ilości mocy, która można „odsprzedać”. Zarówno farmy fotowoltaiczne, jak i mikro elektrownie produkują energię, która jest przekazywana do sieci energetycznej, a na dalszych etapach kierowana do odbiorców. Głównym beneficjentem farmy jest zatem jej właściciel, który na darmowym pozyskiwaniu energii zarabia.

Grunt pod farmę lub mikro elektrownię fotowoltaiczną – co warto wiedzieć?

Na założenie własnej farmy lub mikro elektrowni fotowoltaicznej decydują się przede wszystkim:

  • rolnicy,
  • przedsiębiorcy,
  • właściciele dużych, niezagospodarowanych terenów,
  • osoby posiadające ogromne nieruchomości lub tereny firmowe/przemysłowe.
Dlaczego warto założyć własną farmę fotowoltaiczną lub mikro instalację? Podpowiadamy

 

W przypadku budowy farmy fotowoltaicznej najważniejsza jest jej lokalizacja. Pod uwagę bierze się wiele czynników, w tym ekspozycję terenu, ilość zacienienia, rodzaj podłoża, bliskość do innych inwestycji i nieruchomości. Dodatkowo, wybierając grunt pod farmę lub mikro elektrownię fotowoltaiczną  należy również zadbać o uzyskanie wszelkich zgód administracyjnych.

Odpowiednia ziemia pod farmę fotowoltaiczną

Farmy fotowoltaiczne powinny być umiejscowione na specjalnie do tego wyznaczonym gruncie, który spełnia odpowiednie warunki. Jakie? Przede wszystkim musi mieć ukształtowanie terenu oraz położenie takie, by na panele padało odpowiednio wiele promieni słonecznych. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie farmy w stronę południa, na terenie, który nie jest zacieniony.

Instalacje fotowoltaiczne - Ekoprime
Instalacje fotowoltaiczne powinny być umieszczane na otwartych, niezacienionych terenach.

 

Co jeszcze trzeba wiedzieć odnośnie ulokowania farmy lub mikro elektrowni fotowoltaicznej? Warto wybierać płaski teren, o klasie gruntu na poziomie IV lub gorszym. Z tej przyczyny wiele osób decyduje się na wykup tzw. nieużytków rolnych.

Sprawdź także: Montaż paneli fotowoltaicznych - usytuowanie, kierunek, kąt

Koncesja a prawo budowlane dot. mikro elektrowni fotowoltaicznych

Drugą kwestią, o którą należy zadbać decydując się na wykup gruntu pod farmę fotowoltaiczną jest koncesja i pozwolenie na budowę. W przypadku zwykłych instalacji (tzw. mikroinstalacji) fotowoltaicznych na dachach nie potrzebujemy żadnych koncesji, o tyle w przypadku farmy sprawa wygląda nieco inaczej. Na budowę farmy fotowoltaicznej potrzebne jest zezwolenie oraz koncesja, dzięki której można podjąć się produkcji prądu w ramach działalności gospodarczej. Wszystkie warunki dot. uzyskiwania koncesji można znaleźć w Ustawie o Prawie Energetycznym.

Jaka odległość od zabudowań jest wymagana w przypadku farm fotowoltaicznych?

Farma fotowoltaiczna powinna znajdować się w pobliżu punktów zasilania. Dzięki temu zostaną obniżone koszty jej posadowienia. Przepisy nie określają natomiast, jaka powinna być odległość mikro elektrowni od różnego typu zabudowań. Najgłośniejszym elementem instalacji jest inwerter i z jego przyczyny określa się, że warto budować farmy fotowoltaiczne w odległości minimum 100 metrów od zabudowy mieszkalnej.

Jaka powierzchnia jest potrzebna pod farmę fotowoltaiczną?

Projekty farm solarnych to w naszym kraju wciąż nowość. Brakuje przepisów, które będą jednoznacznie regulowały status tego typu realizacji. Przyjmuje się, że zasadnicza powierzchnia farmy fotowoltaicznej powinna wynosić ok. 2 hektarów, jeśli chcemy zainwestować w mikro elektrownię o mocy 1 MW.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram