Mity na temat fotowoltaiki - co nie jest prawdą o instalacjach fotowoltaicznych?

22 maja, 2020

Fotowoltaika - temat, który od pewnego momentu jest na ustach niemal wszystkich. Dlaczego? Głównie ze względu na ekologię, oszczędność oraz dofinansowania, które w tym roku są bardzo popularne. Niestety, dookoła instalacji fotowoltaicznych urosło wiele mitów, które nie mają nic wspólnego z prawdą na temat tego rozwiązania. Te nieprawdziwe informacje często wynikają z braku aktualnej wiedzy lub chęci odstraszenia potencjalnych inwestorów. Postanowiliśmy się z nimi zmierzyć i obalić najczęstsze mity dotyczące instalacji fotowoltaicznych!

 

#1: Fotowoltaika w Polsce nie jest opłacalna

W polskich warunkach z 1 m2 panelu fotowoltaicznego można uzyskać ok. 110-150 kWh energii elektrycznej. W przypadku gdy instalacja produkuje średnio 140 kWh rocznie z m2, to uzysk z jednego panelu o standardowym wymiarze 1,64 m2 wyniesie 230 kWh na rok. Oznacza to jedno - fotowoltaika w Polsce w pełni się opłaca! Skąd ten mit? Najczęściej bazuje on na niewiedzy, na myśli, że w Polsce mamy długie zimy, krótkie lato i często pochmurne dni.

Panele fotowoltaiczne na dachu budynku - Ekoprime.pl

Do działania instalacji fotowoltaicznej dla domu wystarczy rozproszone światło. Ogniwa wysokiej jakości mogą w pochmurne dni produkować zaledwie 1 proc. mniej energii niż w dni słoneczne.

 

#2: Fotowoltaika jest bardzo droga

Wielu przeciwników fotowoltaiki stara się przekonać innych, że inwestycja ta nie ma sensu, a zanim dojdzie do zwrotu poczynionych kosztów, system przestanie działać. Nie jest to prawda, gdyż długoletnia sprawność jest potwierdzana przez gwarancje, które mogą sięgać 25 lat, a nawet dłuższego okresu. Wiele osób myli panele fotowoltaiczne ze słonecznymi, których żywotność rzeczywiście jest dużo mniejsza.

Często mówi się też o tym, że fotowoltaika się nie opłaca, bo jest droga, a rachunki za prąd tanie. W sytuacji, gdy stale podnoszone są opłaty, rosną podatki - ekologiczne źródło energii wcale nie wychodzi "tak źle". Całkowity zwrot kosztów często szacowany jest na około 10 lat funkcjonowania systemu - często dużo mnie! W wielu przypadkach fotowoltaika "zwraca się" już po 5-6 latach. Później będzie można w pełni korzystać ze znacznie obniżonych rachunków w stosunku do standardowych opłat wobec dostawcy energii.

 

#3: Fotowoltaika zimą? Po co!

Polski klimat daleki jest od słonecznych warunków panujących nad Morzem Śródziemnym, dlatego też wiele osób ma poczucie, że w trakcie chłodniejszych pór roku, gdy nasłonecznienie jest znacznie mniejsze, fotowoltaika nie funkcjonuje wcale. Zimą więc trzeba i tak korzystać z pieca gazowego lub węglowego, kupować prąd elektryczny do grzejników... NIE! To mit!

Jest to całkowicie błędne wyobrażenie. Panele fotowoltaiczne działają przez cały rok, a poza okresem letnim ich sprawność jest faktycznie mniejsza, jednak nadal przynosi korzyści i nie stanowi problemu dla korzystania z prądu. Dodatkową zimą można "odebrać" nadwyżkę prądu, który wytworzyliśmy latem. Wystarczy zainwestować w tzw. instalację w typie on-grid, która jest w całości zintegrowana z siecią elektryczną w danym mieście.

 

#4: Dotacje = skomplikowane procedury

Stwierdzenie mówiące, że instalacja paneli fotowoltaicznych wymaga uzyskania pozwolenia na budowę jest prawdą jedynie w przypadku systemów, których moc przekracza 40 kW. Panele fotowoltaiczne zakładane na domy prywatne lub jednorodzinne, mają znacznie mniejsza moc! Gdy instalacja posiada mniejsze parametry, a w przypadku większości gospodarstw domowych wystarcza to w zupełności, spełnienie tych wymagań nie jest konieczne. Wówczas planowana modernizacja może być wykonana całkowicie niezależnie od decyzji administracyjnych.

Nie wiesz, jak pozyskać dotację? Skorzystaj z naszej pomocy - wybierz doradców EkoPrime, którzy zadbają o uzyskanie dotacji na instalacje fotowoltaiczne dla Twojego domu lub firmy.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram