Rynek fotowoltaiki w Polsce przeżywa swój rozkwit. Dostępność oraz popularność instalacji prowadzi do zwiększonego zainteresowania magazynami energii. Bo magazynowanie energii pozwoli Ci wykorzystać w pełni możliwości, jakie niesie za sobą to alternatywne źródło energii elektrycznej.
Co to jest magazyn energii? – magazyn energii ceny
Ceny magazynów energii mogą się różnić, w zależności od ich pojemności i zastosowanych w nich technologii. Bo dostępne na rynku modele rozpoczynają się od prostych konstrukcji idealnych do domów jednorodzinnych, po zaawansowane modele wspierające przedsiębiorstwa. Cena magazynu energii jest zależna także od producenta i zaawansowania danego modelu.
Magazyn energii do fotowoltaiki
Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna to nie tylko same ogniwa, ale też magazyn, który pozwala na przechowywania nadwyżek energii. Dlaczego to harmonijnie funkcjonujący system? Panele fotowoltaiczne czerpią energię pozyskaną ze słońca, co jednak dzieje się nocą, gdy słońce zachodzi? W tym właśnie miejscu wkracza magazyn energii. To jeszcze większy krok w stronę niezależności energetycznej domostw oraz przedsiębiorstw, oraz ukłon w stronę środowiska.
Ile kosztuje magazyn energii?
Cena magazynu energii zależy od wielu czynników. Głównymi składowymi ceny są:
- pojemności magazynu,
- technologii, w jakiej został wyprodukowany,
- lokalizacji, w jakiej chcesz zrealizować inwestycję.
Koszt podstawowych magazynów energii, które możesz wykorzystać do przydomowej instalacji, zaczyna się od kilku tysięcy złotych. Natomiast im bardziej zaawansowany jest system, tym większa będzie jego cena. Obecnie ceny magazynów energii o dużej pojemności rozpoczynają się od 20 tysięcy złotych, a górna granica cenowa jest nieokreślona.
Magazyn energii czy się opłaca
Szukasz opłacalnej inwestycji, która będzie wsparciem dla Twojego gospodarstwa domowego? Magazyny energii to doskonały dodatek do instalacji fotowoltaicznej, który w dłuższej perspektywie pozwoli Ci na duże oszczędności. W ten sposób wykorzystać także pełnię możliwości paneli fotowoltaicznych. To krok to niezależnego źródła energii, dlatego unikniesz stresu związanego z niestabilną sytuacją rynkową obfitującą w niekończące się podwyżki cen prądu. Względy ekonomiczne to nie wszystko. Z każdym rokiem zwiększa się ilość proekologicznych regulacji prawnych. Dlatego energia odnawialna to inwestycja w nową, lepszą i przyjazną na planety przyszłość.
Jak działa magazyn energii?
Nadwyższa energii elektrycznej, jaką produkuje Twoja instalacja, może trafiać do magazynu. Dzieje się tak zazwyczaj w pełne słońca, długie dni, gdy panele produkują więcej prądu, niż potrzebuje w danej chwili gospodarstwo domowe. Gdy poziom produkcji spada, pierwsze skrzypce zaczyna odgrywać magazyn. To dzięki niemu, Twoja mała domowa elektrownia może być efektywna, niezależnie od nasłonecznienia.
Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?
Nie ma jednego uniwersalnego wzoru, dzięki któremu wybierzesz magazyn energii. Decyzja ta zależy od wielu czynników, w tym:
- wielkości instalacji fotowoltaicznej,
- indywidualnego zapotrzebowania na energię,
- preferencji użytkownika.
Niezaprzeczalny jest fakt, że inne potrzeby będzie miała instalacja przydomowa, a inne taka stworzona dla użytku komercyjnego.
Magazyn energii na ile wystarcza?
Wynik ten będzie zróżnicowany w zależności od pojemności magazynu. To właśnie ona określa, jak długo można korzystać z przechowywanej energii. W zależności od wielkości magazynu i indywidualnego zużycia energii może to być od kilku godzin do kilku dni.
Magazyn energii czy warto?
Zastanawiasz się, czy warto inwestować środki w magazyn energii? Jeśli posiadasz instalację fotowoltaiczną to wielki krok w stronę niezależności energetycznej dla Twojego domu lub przedsiębiorstwa. Do tego możesz dołączyć niezaprzeczalne korzyści związane ze środowiskiem.
Co więcej, magazyny energii pozwalają na efektywne wykorzystanie nadwyżek wyprodukowanych przez panele słoneczne. To szczególnie ważne w przypadku słonecznych dni, kiedy produkcja prądu jest znacznie wyższa niż bieżące zapotrzebowanie.
Gromadzona energia może być wykorzystana w okresach, kiedy panele nie generują energii, np. w nocy lub podczas pochmurnych dni, minimalizując tym samym zależność od sieci energetycznej i zmniejszając rachunki za prąd. Ponadto, posiadanie własnego magazynu energii może zwiększyć niezawodność dostaw prądu, zapewniając ciągłość zasilania nawet podczas awarii sieci. W kontekście ekologicznym, wykorzystanie magazynów energii przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla
Jak obliczyć magazyn energii?
Zastanawiasz się, jak wybrać magazyn energii, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom? Zwróć uwagę na kilka punktów:
- przeanalizuj zużycie energii,
- określ średnie dzienne zużycie dla Twojego domu lub przedsiębiorstwa,
- weź pod uwagę średni wynik energii, jaki produkują Twoja instalacja fotowoltaiczna.
Idealny magazyn energii powinien przechowywać przynajmniej tyle energii, ile instalacja fotowoltaiczna wytwarza w ciągu całego dnia. Taki zabieg pozwoli na jej wykorzystanie w okresach, kiedy panele nie produkują prądu. Należy również uwzględnić planowany wzrost zużycia energii w przyszłości, aby magazyn energii był nadal efektywny w przyszłości.