Jak wybrać najlepsze miejsce na panele fotowoltaiczne?

14 grudnia, 2023

Stawiasz na niezależność energetyczną? Zrównoważone traktowanie środowiska jest dla Ciebie niezwykle ważne? Wykorzystaj w pełni potencjał płynący z przydomowej instalacji fotowoltaicznej, dlatego przygotuj dla niej optymalne miejsce w pobliżu swojego domu. Bo umiejscowienie oraz kąt nachylenia to kluczowe kwestie związane z przydomową elektrownią słoneczną.

Najlepsze miejsce na panele fotowoltaiczne – jak wybrać?

Już wiesz, że instalacja fotowoltaiczna zagości w Twoim domu? Z pewnością zastanawiasz się nad tym, jaka lokalizacja będzie dla niej najlepsza. Każda działka charakteryzuje się innym ukształtowaniem terenu, mogą ją okalać drzewa lub inne budynki. Te wszystkie cechy są niezwykle ważne dla optymalnego funkcjonowania przydomowej instalacji fotowoltaicznej.

  • Nasłonecznienie: jest kluczowe dla optymalnie działającej fotowoltaiki. Idealny kąt nachylenia oraz całoroczne słoneczne stanowisko zapewni Ci wydajną instalację i niezależność energetyczną.
  • Wyjdź z cienia: dostojne drzewa, wysokie budynki, zabudowania gospodarcze. To wszystko ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania Twojej fotowoltaiki. 

Pierwszym i najważniejszym aspektem przy wyborze lokalizacji dla paneli fotowoltaicznych jest nasłonecznienie. Instalacja fotowoltaiczną powinno umieszczać się tam, gdzie jest jak największy dostęp do bezpośredniego nasłonecznienia przez cały dzień. Dlatego oglądając swoją działkę, zwrócić uwagę na obecność wysokich drzew, budynków oraz innych elementów, które mogą zacieniać dany obszar. Bo optymalna wydajność instalacji fotowoltaicznej, oznacza dla Ciebie większe oszczędności.

Jaki kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych?

Chcesz cieszyć się wydajną instalacją fotowoltaiczną, zadbaj o kąt nachylenia. Dlaczego to takie ważne? Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych to kolejny istotny element wpływający na ich wydajność. Czy w tym przypadku istnieje uniwersalne rozwiązanie? Optymalny kąt nachylenia zależy od szerokości geograficznej, na której znajduje się instalacja. 

Patrząc tylko na Polskę, będą widoczne różnice, ponieważ o ile wartości dla naszego kraju wynoszą od 30 do 35 stopni. To na obszarach północnych w naszym kraju przyjmuje się już nieco inne wartości, bo od 35 do 40 stopni. Warto również pamiętać, że w zimie, kiedy słońce jest niżej nad horyzontem, lepsze wyniki można osiągnąć poprzez zwiększenie kąta nachylenia paneli. 

Minimalny kąt nachylenia, przy jakim instalacja fotowoltaiczna jest w stanie działać to 15 stopni. Warto w tym miejscu sobie zadać sobie pytanie, czy warto w tej dziedzinie stosować półśrodki. Naszym zdaniem zdecydowanie nie, bo wydajna instalacja oznacza szereg korzyści i oszczędności dla danego gospodarstwa domowego. 

Fotowoltaika jaki kierunek?

Kierunek, w jakim zwrócone są panele fotowoltaiczne, ma bezpośredni wpływ na ich efektywność. W Polsce najwięcej energii słonecznej można uzyskać z paneli zwróconych na południe. Orientacja południowa zapewnia największą efektywność przez większą część roku. Panele skierowane na wschód i zachód również mogą być efektywne, jednak ich wydajność będzie nieco niższa w porównaniu do położenia południowego.

Wybór odpowiedniej lokalizacji, kąta nachylenia i kierunku paneli fotowoltaicznych to kluczowe czynniki, które decydują o efektywności systemu fotowoltaicznego. Przemyślany wybór tych parametrów zapewni maksymalizację wydajności instalacji i szybszy zwrot z inwestycji. Panele fotowoltaiczne są znaczącym krokiem w kierunku ekologicznego i ekonomicznego wykorzystania energii słonecznej, a ich odpowiednia instalacja jest fundamentem do osiągnięcia tych korzyści.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram