Jak rozbudować instalację fotowoltaiczną?

15 czerwca, 2023

Stare przysłowie mówi, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Widać to m.in. na przykładzie instalacji fotowoltaicznych, które w ostatnich latach coraz częściej wybierane są zarówno przez gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa. Niejednokrotnie zdarza się, że prosumenci zauważają, jak wiele oszczędności przynosi im darmowa energia ze słońca, w związku z czym rozważają rozbudowę swojej instalacji. Pytanie tylko, czy jest to możliwe, a jeśli tak, to jak wygląda rozbudowa instalacji fotowoltaicznej?

Czy fotowoltaikę można rozbudować i o czym pamiętać w tym procesie?

Pomimo rosnącej popularności instalacji fotowoltaicznych większość prosumentów wciąż nie decyduje się na montaż pierwszych instalacji PV na tak szeroką skalę, jak jest to możliwe. Jest to związane w dużej mierze z ich obawami na temat tego, czy taka instalacja będzie efektywna i czy jej eksploatacja nie będzie się wiązała z pewnymi niedogodnościami lub dodatkowymi kosztami. Ci, którzy jednak korzystają od dłuższego czasu z zielonej energii, zazwyczaj w dosyć krótkim czasie zaczynają rozważać rozbudowę swojej instalacji. I tu pojawia się pytanie, czy taki krok jest w ogóle możliwy.

Niestety, odpowiedź nie do końca jest prosta, ponieważ proces ten zależy od kilku czynników. Musimy pamiętać, że każda instalacja PV jest projektowana pod kątem indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa, a także pod względem miejsca jej montażu oraz mocy. Oznacza to, że każda ingerencja w postaci jej rozbudowy wymaga odpowiedniego przygotowania i przeprowadzenia tego w umiejętny sposób przez specjalistów.

Istotną kwestią w przypadku rozbudowy fotowoltaiki jest to, że proces ten może wpłynąć na system rozliczeń, ponieważ system opustów jest uzależniony od wielkości instalacji. Instalacje fotowoltaiczne, które zostały przyłączone do sieci do 1 kwietnia 2022 roku, są rozliczane na zasadach net-meteringu. Oznacza to, że instalacje, których wielkość nie przekracza 10 kWp, za każdą kWh oddaną do sieci mogą odebrać 0,8 kWh. Te większe, których większość przekracza 10 kWp, odbierają już tylko 0,7 kWh. Pamiętajmy jednak, że rozbudowana instalacja PV nie powoduje utraty prawa do korzystania z systemu opustów – zmienia się jedynie wartość współczynnika.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej a zastosowana technologia

Instalacje fotowoltaiczne mogą być obecnie montowane na dwa sposoby – wykorzystując w tym celu falownik centralny lub mikrofalowniki. Dokładając kolejne panele fotowoltaiczne, musimy zatem uwzględnić zastosowaną technologię, ponieważ wpływa to na sam sposób rozbudowy instalacji. Jak to wygląda w praktyce?

Na początek zastanówmy się, jak wygląda rozbudowa fotowoltaiki, w której zastosowany jest falownik centralny. Wbrew pozorom nie wystarczy tu wyłącznie położenie na dachu kolejnych modułów PV i połączenie ich z falownikiem. Każda przetwornica charakteryzuje się bowiem określoną tolerancją na obciążenia – po przekroczeniu tego poziomu może dojść do uszkodzenia całej instalacji. By uniknąć konieczności zakupu nowego falownika (niestety, jest to dosyć drogi element całej instalacji), musimy dopasować moc paneli PV do jego możliwości. Warto w tym celu skorzystać z trackera MPP (mocy maksymalnej), który zazwyczaj znajduje się w falowniku. System ten pozwala na śledzenie punktu, w którym instalacja odbiera największą moc z paneli. Co ważne, w przypadku rozbudowy instalacji z falownikiem musimy zadbać o odpowiednie dociążenie inwertera, tak, by mógł on pracować z możliwie jak największą wydajnością.

A co w sytuacji, gdy zamiast falownika centralnego nasza instalacja wykorzystuje mikrofalowniki? Wówczas sprawa jest znacznie prostsza, ponieważ każdy moduł obsługuje jeden (lub kilka) ogniw, w zależności od konkretnego modelu. Nie musimy zatem dopasowywać całej instalacji PV do parametrów jednego urządzenia czy też całkowitej mocy dla wszystkich paneli. Jedyne, co należy wtedy zrobić, to dokupić nowe ogniwa fotowoltaiczne oraz mikroinwertery, które będą służyły do ich obsługi. Warto więc podkreślić, że chociaż sam montaż takiej instalacji jest z reguły droższy niż w przypadku instalacji z falownikiem centralnym, to wymiana i rozbudowa poszczególnych elementów może okazać się tu prostsza i korzystniejsza cenowo.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram