Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

24 kwietnia, 2023

Niejednokrotnie spotykamy się z opinią, że panele fotowoltaiczne szybko się niszczą, a ich czyszczenie nastręcza wielu trudności. Nie da się ukryć, że panele PV powinny być czyste i pozbawione kurzu. Nie oznacza to jednak, że ich pielęgnacja jest zbyt skomplikowana i czasochłonna. Dowiedz się, jak czyścić panele fotowoltaiczne i czy panele fotowoltaiczne w ogóle trzeba myć.

Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć?

Panele fotowoltaiczne mogą działać w 100% efektywnie pod warunkiem, że ich powierzchnia jest czysta. Okazuje się, zabrudzenia mogą mocno ograniczyć dopływ promieniowania słonecznego do ogniw, co w rezultacie może spowodować spadek wydajności ogniw fotowoltaicznych nawet do 20%. Jak widać, regularne czyszczenie fotowoltaiki jest niezwykle ważne, by zachować instalację w dobrej kondycji.

Zabrudzenia, które gromadzą się najczęściej na panelach PV, to głównie kurz, pył pochodzący z pól, sadza, liście czy też odchody ptaków. Zanieczyszczenia te gromadzą się początkowo na krawędziach i ramkach paneli, jednak z czasem mogą osadzić się na całej powierzchni modułów. Warto również dodać, że takie zabrudzenia, jak np. pyłki i nasiona traw mogą przyczynić się do rozwoju mchów i porostów, które z kolei często uszkadzają całe konstrukcje paneli.

Zarówno producenci, jak i monterzy instalacji fotowoltaicznych zalecają przeprowadzanie regularnego mycia paneli słonecznych w celu uniknięcia ewentualnej utraty efektywności energetycznej. Najlepiej skorzystać wówczas ze wsparcia wyspecjalizowanej firmy, jednak na początek można spróbować samodzielnie wyczyścić panele.

Kiedy najlepiej przeprowadzać czyszczenie paneli fotowoltaicznych?

Według zaleceń producenta panele fotowoltaiczne powinny być czyszczone co najmniej 2 razy w roku – na początku wiosny i w okresie jesiennym. Warto przestrzegać tych terminów, nawet jeśli zabrudzenia nie są dla nas widoczne gołym okiem. Czyszcząc panele wiosną, możemy pozbyć się zanieczyszczeń z sezonu zimowego, w tym również topniejącego śniegu, który często zanieczyszcza dolne części modułów i tworzy na nich zacieki. Z drugiej strony, czyszczenie paneli fotowoltaicznych jesienią pomaga w usunięciu opadających liści, gałęzi oraz pyłów z sezonu letniego. Dzięki temu panele będą mogły maksymalnie wykorzystać promienie słoneczne, do których dostęp w sezonie jesienno-zimowym jest ograniczony.

Mycie fotowoltaiki – zasady, których należy przestrzegać

Zanim przejdziemy do mycia paneli fotowoltaicznych, warto wspomnieć o kilku ważnych kwestiach, dzięki którym będziemy w stanie uniknąć uszkodzeń oraz konieczności wymiany modułów fotowoltaicznych na nowe. Po pierwsze, paneli nigdy nie należy myć w momencie, gdy są one rozgrzane (głównie w godzinach południowych), ponieważ może to doprowadzić do poważnego uszkodzenia ich struktury.

Kolejny temat to bezwzględny zakaz stosowania twardej wody prosto z kranu, która może spowodować osadzanie się kamienia wapiennego na panelach, a w konsekwencji obniżyć wydajność całej instalacji. Nie wolno stosować również detergentów, które wchodzą w reakcję z materiałami wykorzystanymi w konstrukcji paneli. Pamiętajmy także, by do czyszczenia instalacji nie używać myjek wysokociśnieniowych ze standardowymi lancami. Ich wysoka moc ciśnienia może spowodować rozszczelnienie łączeń modułów i zaburzyć generowanie prądu. Podobnie wygląda to w kwestii szorstkich i ostrych szczotek, które mogą zarysować moduł.

Czyszczenie paneli słonecznych – niezbędny sprzęt i akcesoria

Z czego powinniśmy zatem korzystać podczas mycia paneli fotowoltaicznych? Oto zestaw, w który należy się zaopatrzyć przed przystąpieniem do pracy:

  1. destylowana, demineralizowana woda, która nie grozi pozostawianiem osadów kamienia na szkle;
  2. specjalistyczne preparaty niskoalkaliczne;
  3. miękka gąbka lub szczotka (np. nylonowa).

Pamiętajmy również, że konserwacja modułów fotowoltaicznych polega nie tylko na myciu paneli lub punktowym ich czyszczeniu. Każda instalacja powinna być też kontrolowana pod względem bezpieczeństwa użytkowania – przynajmniej raz na 5 lat. Przegląd ten powinien obejmować takie czynności jak sprawdzenie modułów, okablowania i falownika, jak również sprawdzenie zabezpieczeń i przeprowadzenie pomiarów kontrolnych.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące fotowoltaiki i oze.
© 2023 EKOPRIME. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetbubblemagnifierchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram